TENKİT KENDİNE, BİLGİ EHLİNE, SEVGİ SEVENEDİR...

SAYFA 1 SAYFA 2 SAYFA 3 * RUHSAL BİLGİ SİTESİ * DOĞRU YAŞAM BİLGİLERİ *                                 *ARAMADIĞIMIZ  HAZİNEYİ  BULAMAYIZ.* SAYFA 4 SAYFA 5 ARŞİV
  Bugün: 28 Mayıs 2022 Cumartesi

  UYANIŞ İÇİN AKTİFLEŞME
  DİLEKLER GERÇEĞE AİT...
  BİLGİ, HİZMET VE GÜÇ
  KOŞULSUZ SEVGİ NEDİR?
  ZAMAN IŞIK ANAHTARDIR
  VİCDANDA YASA, GÖNÜLDE O'
  ANLAMAK AHENK SAĞLAR
  İKİNCİ ZAMAN
  ZAMANI YAŞIYOR OLMAK
  İYİ VE DOĞRU
  DİKKAT ÜST BİLİNCİMİZİN...
  SEVGİ VE YAŞAM
  ZİHİN VE SEVGİ
  İYİLİK BÖYLE BİR ŞEYDİR
  UMUDU DAHA GENİŞ DÜŞÜNMEK
  HAYRI BİLMEK O'NA ERMEKTİR
  EYLEM YOKSA BİLGİ...
  IŞIK OLMAK
  KORKU VE ENDİŞE
  BİRLEŞTİRİLEN DEĞERLER
  BAŞEDEMEDİĞİMİZ SINAVLAR
  DÜNYA OYUNU...
  SEVGİ ÜZERİNE...
  RUHSAL İNCELİK
  ŞUUR VE BOYUT ANLAMLARI
  GÜCÜN KAYNAĞI AŞK...
  GERÇEĞİN GÜCÜNÜ GİYİNMEK
  TV'DE NELER VAR?
  ÖZGÜR MÜYÜZ?
  KURTULUŞ KENDİNİ BİLMEKTİR
  BİLGİ, SEVGİ VE HAYIR
  RUHSAL DENGE VE DÜZEN
  RUHSAL GERÇEK
  GERÇEK BİZ KİMİZ?
  RUHSAL YOLUN ÖNCELİKLERİ
  BİRLİK VE HAYIR İLİŞKİSİ
  BÜTÜNLENMEK
  ALLAH İNANCI
  TV'DE NELER VAR?
  RUHSAL ÖZGÜRLÜK
  ÖZGÜR OLMAK
  DİLEKLERİMİZ
  ÖZ BİLGİ
  HİZMET YARATMAK
  O'NUN ADALETİNİ ANLAMAK
  İLAHİ ADALETİN TECELLİSİ
  KADERİMİZİ BİZ Mİ YARATIYORUZ?
  SEVGİ VE AYDINLANMA
  TV'DE NELER VAR?
  YÜKSEK HİSSEDİŞ
  HAYRI BİLMEK
  SEVGİ VE KENDİNİ BİLME
  SEVGİ VE İNSANÎ DEĞERLER
  YENİ BOYUTA HAZIR MIYIZ?
  TV'DE NELER VAR?
  KARDEŞLİK ANLAMI
  YALAN SÖYLEMEK
  O'NUN SELAMI
  ATEŞ VE YANMAK
  DÜŞÜNCE SEVGİ VE İYİ OLMAK
  ANLAMAK DÜŞÜNMEK ARAMAK
  SEVGİ, İNANÇ, BİLGİ, VE NEŞE
  TV'DE NELER VAR?
  VAROLUŞ SORUMLULUĞU
  İNSANIN ÖZ DÜZENİ
  RUHSAL BİLGİYE UYMAK
  ŞUURLANMA
  KENDİMİZİN SORUMLULUĞU
  YALNIZ İYİLİK
  BERABERLİKTEN BİRLİĞE
  BİLGİNİN HAKEDİLİŞİ
  İNANMAK İLE YAPMAK
  İNANÇ VE SABIR
  İNSANIN GÜÇLERİ
  HALİM GÜROL İÇİN TAZİYE
  BİLGİ VE İDRAK
  O'NUN YOLUNDA OLMAK
  BULACAĞIMIZ GERÇEK
  GÖNÜL BİRLİĞİ
  DÜNYA SINAVI
Bize Ulaşmak İçin
[email protected]
Yazdırılabilir Versiyon


HAFTANIN SORUSU

 

 

Neden öz bilgi bize en yakın bilgidir?


 

Bilinç dediğimiz evrensel mekanizma her insanı kuşatır ve her insanın yaşadığı realitenin en üst çizgisinden öz bilgisi ışımaya başlar.

İnsan bilinci yaşla, yaşamdaki deneyimlerle, eğitim ve düşünce ile gelişir. Bu nedenle beş yaşındaki bir çocuğun fark edip anladığı bilgiyi üç yaşındaki çocuğun fark etmesi ve anlaması mümkün değildir. Her insan yaşına, eğitimine, yaşam deneyimlerine uygun olarak ulaştığı gelişmişlik ve bilinç düzeyine göre bir farkındalıkla bilgiyi kavrar. Aynı şekilde içinde bulunduğumuz bilincin sınırlarının ötesinde kalan bilgileri de ne farkederiz ne de bize anlatılsa, gösterilse bile, anlarız.

Bu bilginin ve bilincin ortak mekanizmasıdır. Bilinçtir bilgiyi aydınlatan, bilgidir bilinci genişleten. Bilinç kadar bilgi ve bilgi kadar bilinç, bir o kadar da güç.  Bu nedenle insana en yakın bilgi, realitesinin ufkunda ışıldayan, kendi özünden gelen veya bilinciyle çekebildiği, fark ettiği, anladığı bilgidir. Bilincin ötesindeki dışarıdan aktarma bilgi insanın gelişimini bozar, zarar verir. Üst şuur alt şuura bilgiyi bu esasa göre nakleder.

İnsanın, özden gelen bilgi ile nefsaniyetin aldatıcı bilgileri karşısında şaşırmaması için beş şart dediğimiz gerçek insanlık realitesinin varlıksal değerlerini kazanması gerekir. Bu değerleri yaşamak gerçeği yaşamaktır. Gerçek yaşanmadan özün bilgisine ulaşılamayacağı gibi, dışarıdan verilen bilginin de anlaşılması mümkün olmaz. Bilinç ve bilginin enerjisi uyum içinde değilse bilgi anlaşılmak şöyle dursun bozulur ve bilinç de bundan zarar görür. Hazır olmayan bilinç için bilgi ateş etkisi yapar.

İlahi Eğitimin kendine has ve pekâlâ anlaşılabilir olan "müfredat programı" nın üzerimizdeki bu işleyişini hissetmeliyiz. Burada insanın hayrına bir İlahi Yasa çalışıyor. Aynı yasayı tüm varlık sistemlerinde de görüyoruz. Bitkiler, hayvanlar özlerindeki bilgiyi kullanarak, insan bedeni kendi özündeki bilgiyi çekerek gelişip büyüyor. Ancak bilincin farklı bir tezahürü olan özdeki bilgiye insanın gayret ile bizzat ulaşması bekleniyor.

Bu gayret önce gerçek insanlık realitesine ulaşmak içindir. İyilik, doğruluk, hizmet, bilgi ve sevgi diye sıraladığımız beş şartın yerine getirilmesi bizi önce insanlık realitesine ulaştırmalıdır. İnsanlık realitesi sevgi ve birliktir. Birlik olmayınca sevgiden söz edemeyiz. Yaratan’a kadar giden halka halka genişleyen bir birlik söz konusudur. Her halkada özümüzden gelen bilgi ve güç çok farlı olacaktır. Ama şu anda bize en yakın olan bilgi beş şartın bilgisidir. Nedir iyi olan, güzel olan, doğru olan? Nedir karşılıksız hizmet? Bunları anlamaya ve bu değerleri kazanmaya çalışmak özdeki bilgiye ulaşmanın dolayısıyla, ulaştıkça sevgide yükselmenin tek yoludur.

Zaman özdeki bilgiye ulaşmanın en büyük yardımcısıdır. Çünkü anlama, bilme, sevgi doğru kullanılan zamandır. Doğru kullanılan zaman özü buldurur, bilgileri birleştirmemizi sağlar, hissetme ve gönül duyarlılığı kazandırır.

Zamanı doğru kullanmak bilgileri bütün olarak, tüm bağlantılarıyla, birleştirerek eyleme geçirmektir. Bu iradeyi kullanmaktır.

Bilgi oyuncak değildir, bilgi bir itibar, bir tatmin nesnesi değildir. Bilgi anlamak ve eylem içindir. Bilgi emirdir. Zamanı doğru kullanarak ulaşacağımız bilgiler daha büyük bilgiler için bizi hazırlar, sevginin gücünü yükseltir ki o bilgiye daha güçlü bir irade ile hâkim olalım ve yerine getirelim. Aksi takdirde kullanılamayan bilginin bize vereceği zarar çok büyük olacaktır. Bugün dahi küçük, önemsiz görüp ihmal ettiğimiz bilgiler bize halen zarar vermektedir ama anlayamıyoruz.

Bilgiyi öğrendikten sonra eyleminde olmamak, bir anlamda bilgiyi başıboş bırakmak olur ki o bilgilerin adeta "kontrolsüz vahşi hayvanlar gibi oldukları" bilgisi verilmiştir. Bilginin kontrolü diğer bilgilerle bağlantılarının kurularak eyleme geçirilmesidir. Çünkü bilgi bilginin tamamlayıcısıdır, bilgi bağlantısı olan bilgilerle özlenir. Bu bağlantıların kurulmadığı zihinlerde en büyük bilgilerin insanlarda vahşete dönüştüğü, nice masum insanın ölüme kadar varan sayısız zararlara uğradığı bir çağda yaşıyoruz.

Bilginin kontrolü bir irade işidir, kendine hâkimiyettir ve insandan beklenendir. Bilgi bir sorumluluktur. Neyi bırakacağız, neyi yapacağız; bunları bilgi karşısında mantığımızla, aklımızla, düşünce gücümüzle çözmek zorundayız.

Bilgi bizi anlama ve eylemle, şu anda tasavvur bile edemeyeceğimiz mertebelere yükselten, aksi halde bizi yakan, yok eden, kimi zaman kibirli bir varlığa hatta vahşi  hayvana dönüştüren bir güçtür. Lütfen zamanın hızına uyumlanarak özümüzden aldığımızı büyüterek, güçlenerek nice güzelliklere hak kazanalım.

Güney Haştemoğlu  5.4.2016  *ruhsalboyut.com*

 

<< geri
Ana Sayfa | Hakkımızda | Ziyaretçi Defteri Bugüne kadar sitemizi 46203863 kişi ziyaret etti, Şu anda 125 kişi sitede.