TENKİT KENDİNE, BİLGİ EHLİNE, SEVGİ SEVENEDİR...

SAYFA 1 SAYFA 2 SAYFA 3 * RUHSAL BİLGİ SİTESİ * DOĞRU YAŞAM BİLGİLERİ *                                 *ARAMADIĞIMIZ  HAZİNEYİ  BULAMAYIZ.* SAYFA 4 SAYFA 5 ARŞİV
  Bugün: 17 Ocak 2022 Pazartesi

  KOŞULSUZ SEVGİ NEDİR?
  ZAMAN IŞIK ANAHTARDIR
  VİCDANDA YASA, GÖNÜLDE O'
  ANLAMAK AHENK SAĞLAR
  İKİNCİ ZAMAN
  ZAMANI YAŞIYOR OLMAK
  İYİ VE DOĞRU
  DİKKAT ÜST BİLİNCİMİZİN...
  SEVGİ VE YAŞAM
  ZİHİN VE SEVGİ
  İYİLİK BÖYLE BİR ŞEYDİR
  UMUDU DAHA GENİŞ DÜŞÜNMEK
  HAYRI BİLMEK O'NA ERMEKTİR
  EYLEM YOKSA BİLGİ...
  IŞIK OLMAK
  KORKU VE ENDİŞE
  BİRLEŞTİRİLEN DEĞERLER
  BAŞEDEMEDİĞİMİZ SINAVLAR
  DÜNYA OYUNU...
  SEVGİ ÜZERİNE...
  RUHSAL İNCELİK
  ŞUUR VE BOYUT ANLAMLARI
  GÜCÜN KAYNAĞI AŞK...
  GERÇEĞİN GÜCÜNÜ GİYİNMEK
  TV'DE NELER VAR?
  ÖZGÜR MÜYÜZ?
  KURTULUŞ KENDİNİ BİLMEKTİR
  BİLGİ, SEVGİ VE HAYIR
  RUHSAL DENGE VE DÜZEN
  RUHSAL GERÇEK
  GERÇEK BİZ KİMİZ?
  RUHSAL YOLUN ÖNCELİKLERİ
  BİRLİK VE HAYIR İLİŞKİSİ
  BÜTÜNLENMEK
  ALLAH İNANCI
  TV'DE NELER VAR?
  RUHSAL ÖZGÜRLÜK
  ÖZGÜR OLMAK
  DİLEKLERİMİZ
  ÖZ BİLGİ
  HİZMET YARATMAK
  O'NUN ADALETİNİ ANLAMAK
  İLAHİ ADALETİN TECELLİSİ
  KADERİMİZİ BİZ Mİ YARATIYORUZ?
  SEVGİ VE AYDINLANMA
  TV'DE NELER VAR?
  YÜKSEK HİSSEDİŞ
  HAYRI BİLMEK
  SEVGİ VE KENDİNİ BİLME
  SEVGİ VE İNSANÎ DEĞERLER
  YENİ BOYUTA HAZIR MIYIZ?
  TV'DE NELER VAR?
  KARDEŞLİK ANLAMI
  YALAN SÖYLEMEK
  O'NUN SELAMI
  ATEŞ VE YANMAK
  DÜŞÜNCE SEVGİ VE İYİ OLMAK
  ANLAMAK DÜŞÜNMEK ARAMAK
  SEVGİ, İNANÇ, BİLGİ, VE NEŞE
  TV'DE NELER VAR?
  VAROLUŞ SORUMLULUĞU
  İNSANIN ÖZ DÜZENİ
  RUHSAL BİLGİYE UYMAK
  ŞUURLANMA
  KENDİMİZİN SORUMLULUĞU
  YALNIZ İYİLİK
  BERABERLİKTEN BİRLİĞE
  BİLGİNİN HAKEDİLİŞİ
  İNANMAK İLE YAPMAK
  İNANÇ VE SABIR
  İNSANIN GÜÇLERİ
  HALİM GÜROL İÇİN TAZİYE
  BİLGİ VE İDRAK
  O'NUN YOLUNDA OLMAK
  BULACAĞIMIZ GERÇEK
  GÖNÜL BİRLİĞİ
  DÜNYA SINAVI
  KORKULARIMIZIN KAYNAĞI
  VARLIK VE VAROLUŞ
  ANLAMAK VE KABUL ETMEK
Bize Ulaşmak İçin
[email protected]
Yazdırılabilir Versiyon


HAFTANIN SORUSU
OKUYUCU YAZILARI

 

 

Tedriç yasası nedir?


 

         Ağır ağır çıkacaksın bu merdivenlerden… (Ahmet Hâşim)

Her şey, bir hak ediş meselesidir. Merdivenlerin ağır ağır çıkılması da buna işaret eder. En alttaki merdiven basamağının temelini sağlam atalım ki, ondan sonra gelecek basamaklar da, en alttaki temele güvenerek yükselsinler ve ulaşılması gereken yol üzerinde güven oluştursun.

         Her şey yaşanmışlığın, tecrübenin sonucu olarak bizde edilenlerdir. Geçmişin, atalarımızın inşa ettiği, yapıladıkları üzerine, bizim bizde ettiklerimizle katacaklarımız, tedricen gidilmesi gereken yolun inceliğini düşünmemizi sağlamalıdır. Hepimizin bilmesi gereken, bu yolda, O’nun yolunda ne yapması gerektiğidir. Biz bizde, gerçek üzerinden edeceklerimiz doğrultusunda O’nun nezdinde paye alırız. Her başarının birlik üzerinden kazanılacağını düşünürsek, bireysel olarak aldığımız her paye, bütünlüğün hizmetinde kullanılacak olandır. O’nun nezdinde alınan ve bütünlüğün hizmetinde kullanılan her paye de, hak ettiği yerden atalarımızın inşasına katkıda bulunmak demektir. Bu durum bizi, bugünümüzü olduğu kadar, geçmişimizi de aklamak olur.

         İşte bu yüzdendir ki, bulunduğumuz yer, bizlerin hak ettiği noktadır. Her şey O’ndandır… O’nun yolunda O’na ancak her şeyi bilerek, her şeyi deneyimleyerek varacağızdır. Bu da tedricen, aşama aşama, hâkim olduğumuz yer de tutulduğumuzun bize göstergesidir.       

Tarık Öztürk – 13.6.2011 *ruhsalboyut.com*

 

 

 

Bir şeyden, bir durumdan başka bir duruma asla durmadan derece derece geçmek demektir tedriç… Bunda sabır ve zaman önemli faktörlerdir. Varlıkların tekâmülünde aldıkları bilgileri uygulamaları için gerekli olan kanunlardan biri de tedriç yasasıdır... Hataların düzeltilmesi, vicdanın aydınlanması, melekelerin gelişmesi tedricen olur, birden bire değil… Dünyada herkes, herşey tedricen yani yavaş yavaş gelişir, olgunlaşır ki bu tedriç yasası gereğidir...

Fahire Öztekin – 13.6.2011 *ruhsalboyut.com*

 

 

 

 

          Her boyut varlıklarının bir algılaması, alış kapasitesi, enerjisi ve frekansı bulunmaktadır. Nitekim üçüncü boyutta bulunan bizlerinde bir algılaması, alış kapasitesi, enerji ve frekansı bulunmakta olup, bireysel olarak yaşam ortamlarına tahammül, takat, direnç ve uyum gösterebilmemiz ancak tecrit yasaları çerçevesinde mümkün olmaktadır. Çünkü yaşamın kendisi tekâmül üzerine kurulmuştur. Yaşam denilen bu sistem, nizam ve düzende içinde yerinde saymak, ayak diretmek ve gerilemek yoktur. Bundan dolayı sürekli akış içinde olan hayatın değişim ve dönüşümüne direnen, önemsemeyen ve ayak direten insanların geride kalmalarının sonucu yabancılaşmaları, bunalımları ve intibak zorlukları bilinen bir gerçektir. Hayat hiçte kolay değildir. Ve her ne olursa olsun daima ileri atılım, uyum ve intibak içinde olmak elzemdir, zarurettir ve zorunluluktur. İleri atılım ve hamleler ise yeni enerjiler, yeni esaslar ve yeni kurallar demektir. Bundan dolayı hayatın akışı içinde sürekli karşı karşıya kaldığımız yeni enerjileri, esasları ve düzenleri ancak sindirerek, anladıkça, bilgisine vardıkça kendimize mal etmemiz ilahi sistemin bizim hayrımıza ortaya koyduğu bir yasadır. Böylelikle yaşamda sarsılmadan, zarara uğramadan tekâmülde yolumuza devam edebilmemiz mümkün olmuş ve olmaktadır.

          İlahi sistemin ezelde evrensel bir zorunluluk nedeni ile ortaya koyduğu hızlı evrim programından varlıkların kapasiteleri üzerinde maruz kalabileceği yüksek enerjilere karşı sarsılmamaları içi tedriç yasası hükmünü sürdürmektedir. Böylelikle insanların hızlı evrim programları sonucu liyakatleri, kapasite ve bilinçleri üzerinde maruz kaldıkları enerjileri hazmedebilmeleri, anlayabilmeleri ve bilincine varabilmeleri zaman süreçlerine yayılmıştır. Tekâmül olarak farklılıklar arz eden insanların topluca maruz kaldıkları yüksek enerjiler karşısında dağılmamaları, birlikte oluşturdukları toplumsal yaşamları devam ettirebilmeleri bu şekilde mümkün olabilmektedir.

Orhan Yarat – 15.6.2011 *ruhsalboyut.com*

 

 

 

 

<< geri
Ana Sayfa | Hakkımızda | Ziyaretçi Defteri Bugüne kadar sitemizi 41281171 kişi ziyaret etti, Şu anda 98 kişi sitede.