TENKİT KENDİNE, BİLGİ EHLİNE, SEVGİ SEVENEDİR...

SAYFA 1 SAYFA 2 SAYFA 3 * RUHSAL BİLGİ SİTESİ * DOĞRU YAŞAM BİLGİLERİ *                                 *ARAMADIĞIMIZ  HAZİNEYİ  BULAMAYIZ.* SAYFA 4 SAYFA 5 ARŞİV
  Bugün: 18 Ekim 2017 Çarşamba

  GÜCÜN KAYNAĞI AŞK...
  GERÇEĞİN GÜCÜNÜ GİYİNMEK
  TV'DE NELER VAR?
  ÖZGÜR MÜYÜZ?
  KURTULUŞ KENDİNİ BİLMEKTİR
  BİLGİ, SEVGİ VE HAYIR
  RUHSAL DENGE VE DÜZEN
  RUHSAL GERÇEK
  GERÇEK BİZ KİMİZ?
  RUHSAL YOLUN ÖNCELİKLERİ
  BİRLİK VE HAYIR İLİŞKİSİ
  BÜTÜNLENMEK
  ALLAH İNANCI
  TV'DE NELER VAR?
  RUHSAL ÖZGÜRLÜK
  ÖZGÜR OLMAK
  DİLEKLERİMİZ
  ÖZ BİLGİ
  HİZMET YARATMAK
  O'NUN ADALETİNİ ANLAMAK
  İLAHİ ADALETİN TECELLİSİ
  KADERİMİZİ BİZ Mİ YARATIYORUZ?
  SEVGİ VE AYDINLANMA
  TV'DE NELER VAR?
  YÜKSEK HİSSEDİŞ
  HAYRI BİLMEK
  SEVGİ VE KENDİNİ BİLME
  SEVGİ VE İNSANÎ DEĞERLER
  YENİ BOYUTA HAZIR MIYIZ?
  TV'DE NELER VAR?
  KARDEŞLİK ANLAMI
  YALAN SÖYLEMEK
  O'NUN SELAMI
  ATEŞ VE YANMAK
  DÜŞÜNCE SEVGİ VE İYİ OLMAK
  ANLAMAK DÜŞÜNMEK ARAMAK
  SEVGİ, İNANÇ, BİLGİ, VE NEŞE
  TV'DE NELER VAR?
  VAROLUŞ SORUMLULUĞU
  İNSANIN ÖZ DÜZENİ
  RUHSAL BİLGİYE UYMAK
  ŞUURLANMA
  KENDİMİZİN SORUMLULUĞU
  YALNIZ İYİLİK
  BERABERLİKTEN BİRLİĞE
  BİLGİNİN HAKEDİLİŞİ
  İNANMAK İLE YAPMAK
  İNANÇ VE SABIR
  İNSANIN GÜÇLERİ
  HALİM GÜROL İÇİN TAZİYE
  BİLGİ VE İDRAK
  O'NUN YOLUNDA OLMAK
  BULACAĞIMIZ GERÇEK
  GÖNÜL BİRLİĞİ
  DÜNYA SINAVI
  KORKULARIMIZIN KAYNAĞI
  VARLIK VE VAROLUŞ
  ANLAMAK VE KABUL ETMEK
  HAKEDİŞ ESASI
  HAKLAR VE SINIRLAR
  VERİCİLİK NEDİR?
  YENİDEN DOĞMAK
  RUHSAL BİLGİ VE MÜJDE
  BALANSI KURMAK
  KÜÇÜK İHMALLERİMİZ
  GERÇEĞİ GÖRMEK
  SORUMLULUK ALMAK
  ÖĞRENMEK VE ÖĞRETMEK
  ZAMANI BAŞTAN DEĞERLENDİRME
  ZAMANI DOĞRU KULLANMAK
  KİŞİLİK ÇATIŞMALARI
  GERÇEK BAYRAM NEDİR?
  GERÇEKLERİ ANLAMAK
  TECRÜBELER VE GELİŞİM
  MANEVİ BEYAZLIK
  İNANMAK NASIL OLMALIDIR?
  RUHSAL AYNALARIMIZ
  RUHSAL KAZANÇ NEDİR?
  RUHSAL IŞIK NEDİR?
  BİRLİK BİLİNCİ
Bize Ulaşmak İçin
[email protected]
Yazdırılabilir Versiyon


HAFTANIN SORUSU
OKUYUCU YAZILARI

 


 

Şans nedir, şanslı insanlar kimlerdir?


 

Dünya mantığına göre açıklayamadığımız, tesadüften ibaret gibi görünen olaylar eğer dünya çıkarlarımıza uygun düşmüşse şans, uygun düşmemişse şanssızlık diyoruz. Bu mantık izlenince evrenin varlığı da bir dizi şans, dünyadaki yaşam, insanın varlığı da bir dizi mucize eseri şansın sonucu olur. Şans bu derece hâkimse ne diye uğraşıp çabalıyoruz?

Genelde kendi yaşamımızdaki O’nun Lûtfu olan avantajlı durumları hak ettiğimiz şeyler olarak düşünürüz ve kıymetini hiç bilmeyiz ama başkalarının başarılarını havadan elde edilmiş şanslar gibi görürüz. Kendi başarısızlıklarımızı ise şansızlık olarak örtmeye çalışırız.

Ruhsal çalışma içinde olanların ilk öğrendiklerinden biri de yaşamımızda tesadüf dolayısıyla şans diye bir şeyin olmadığıdır. Her olay, her durum ilgili yasası karşısında bizim eylemimiz sonucu ortaya çıkmaktadır. Çok yüksek bir yerden kendini aşağıya atan insanın ölümünü hiç kimse tesadüf olarak değerlendirmez. Çünkü yerçekimi yasası ve kişinin ona karşı olan eylemi ortadadır. Aklımız, mantığımız bunun tesadüf olmadığını görüyor. Ancak dünyada fizik yasaların yanında ruhsal yasalar da hiç şaşmadan hüküm sürmektedir. Bir çocuk fizik yasaları çoğu kere acıyla yaşayarak nasıl öğreniyorsa, ruhsal yasalar da insan tarafından acı ve ıstırapla öyle öğreniliyor.

Dünya yaşamı bir “seçimler dizisi” dir. Ya egomuzun ya kalbimizin emrine uyarız. Kalbimizin emrine uyarsak ruhsal yasaları acı çekmeden öğreniriz. Veya egomuzu dinler, yanlış seçimlerimizin acılarını yaşarız. Acılar bize yasaları öğretebilmişse hayırdır. Veya egomuz bize şanssız olduğumuzu  söyler ve biz şansın arkasından koşarken daha büyük acılara hazırlanırız. Çünkü fizik yasalardan kaçamadığımız gibi ruhsal yasalardan da kaçamayız.

Egomuzu sevindiren her “şanslı” durumun bizim için büyük bir sınav olması da ayrı bir gerçektir. Kimi zaman piyango talihlilerinin yaşadıkları acılar kayıplar gazetelerde yer alır.

Şans diye düşündüğümüz bazı durumlar ise ruhsal yasası gereği bize tanınan yeni bir fırsattır. Deriz ki “yine şansını kullanamadı”, yani kişi fırsatları heba ediyor.

Her anımız fırsatlarla doludur. Çünkü her an bir seçim yapmakta, ya yasaya uymakta ya da karşı gelmekteyiz. Kader veya şans dediğimiz o her an yaptığımız seçimlerin toplamıdır. Her an bir şey ekmekteyiz. O ekimin hasadı kimi zaman çok çabuk alınır, kimi zaman uzun yıllar sonra alınır.

Yaşadığımız sürece her an gönlümüzün işaret ettiği bir fırsat vardır. Gerçek şansımız gönlümüzün her an o fırsatı işaret ediyor olmasıdır.

           Bir güzel Bayramı yaşadığımız şu günlerde bayramların insanlar için ne güzel ne hayırlı fırsatlar yarattığının farkında olmak için hepimize şans diliyorum.  

Güney Haştemoğlu – 21.8.2012 *ruhsalboyut.com*

 


 

Şansı, toplumun genel kabul görmüş değerlerine göre işlerin iyi gitmesi, olanak ve olasılıkların kolay gerçekleşmesi, isteklerin zorlanmadan elde edilmesi olarak da yorumlanabilir.

Sürekli şanslı insanların yanında, ara sıra şanslı insanlar olduğu gibi, çok seyrek şanslı olanlar dahi bulunmaktadır. Ancak içinde yaşadığımız zamanın sistem, nizam ve düzeninde şansın kapıyı çalma ihtimali her zaman vardır. Çünkü zamanımızda bir beden içinde yaşayan varlıkların evrim yolunda önlerini açabilme imkân ve olasılıkları kadim zamanlara göre çok daha yüksektir. Çünkü bilgi, bilinç ve farkındalığın oluşmasını sağlayacak olanak ve olasılıklar herkesin elleri altındadır.

Gerçekten şans, kadim zamanlardan bu yana birçok hayatlar boyunca ilahi ve evrensel yolda evrim ile kazanılmış ve yükselmeye neden olmuş değerlerin varlık tarafından kredi olarak kendisine yansımasıdır. Yaşam alanlarında olanak ve olasılıkların, imkân ve fırsatların bir diğerine göre farklı olarak algılanması ve abartılmasında yaşam bilgisindeki eksiklik ve noksanlıkların olmasının temel rolü bulunmaktadır.

Varlıkların evrim olarak farklılık göstermelerine rağmen bir arada karma olarak bütünlük halinde olmaları ilahi sistemin murat ettiği evrim programlarının gereğidir. Bu karma yaşam içindeki varlıkların evrimleri doğrultusunda bütünlenmeleriyle ortaya koydukları olasılık, imkân ve şartların meydana getirdiği farklılıklar şans olarak kabul edilmektedir.

Yaşam içinde hiçbir şey tesadüf değildir. Bütün olanak, olasılık ve gelişimler zamana tabii evrimsel gelişimlerin bir yansımasıdır. Ancak insanın kendisi ile bütünleşmesini bir yaşamda gerçekleşme imkânı yoktur. Bu durum kadim zamanlara kadar uzanan birçok hayatlar boyunca süregelen bir gelişimin ürünüdür. İnsan evrim yaptıkça olanak ve olasılıklarını, imkân ve şartlarını genişletir, çok daha geniş alanlara hükmeder ve yönetir. Bu durum evrende bulunan birçok ilahi kanun, enerji ve esasları evrim düzeyine göre kullanma liyakat ve kabiliyetine ulaşma demektir. Aynı zamanda insanın akıl, mantık, şuur ve ne yapma bilincine ulaşması anlamına gelir. Düşüncenin kontrolü, idaresi ve yönlendirilmesi, sabır ve irade böylesine bir gelişmenin tezahürleridir.      

Nitekim şans olarak algıladığımız, sonuç ve neticelerin daha önceden başlayan oluşumlarını gözlemleyebilen, fark eden, şuur ve bilincinde olan insanlar diğerlerine göre evrim olarak kendisi ile bütünlenmiş, birçok ruhsal yetenekleri kullanabilme liyakatinde olan daha eski ruhlardır.

Orhan Yarat – 22.8.2012 *ruhsalboyut.com*

 


 


         Her türlü oluşum O’nun tarafından yaratılıp düzenlenmiş, yasası üzerinden işlemededir.

Her canlının şansı, bu işleyiş içindeki görevi kadar mevcuttur diye düşünmekteyim. Şansa bizlerin Dünya anlayışı üzerinden bakıldığında, farklı beklentiler üzerinden oluştuğunu görür, birbirimizi şanslı ya da şanssız diyebileceğimiz nitelendirmeler üzerinden değerlendiririz. Oysa ki O’, şansı her birimize hayrımız kadar eşit dağıtandır. Bu hayrı yaşadığımız her şeyin içinde gören olmak, O’nu her daim anarak yanında hissedip, O’nda kalabilmekle mümkündür.

Şans, bir ekim ürünüdür. Ne ekersek onu biçeriz sözünün her anlamdaki meyvesidir. Ve ancak, O’nun hayrını görebildiğimiz oranda ne kadar şanslı olduğumuzu fark ederiz. “Kendinizi güçsüz hissettiğiniz zamanlar O’nun bilgisinden uzak kaldığınız zamanlardır.” Yüceliğin bu sözünü, şanssız olduğumuzu hissettiğimiz zamanlar O’ndan uzak kaldığımız zamanlardır şekliyle de uyarlayabiliriz. O’nun bizi sevdiğini, her şeyi hayrından verdiğini, O’nun her daim yanımızda olduğu bilincine erdiğimizde anlayabiliriz.

Şans, her durum karşısında O’nun bize hayrından verdiğindedir. Şanslı insanlar da bu durumu fark edenlerdir.

Tarık Öztürk – 26.8.2012 *ruhsalboyut.com*

 

 

<< geri
Ana Sayfa | Hakkımızda | Ziyaretçi Defteri Bugüne kadar sitemizi 9973738 kişi ziyaret etti, Şu anda 20 kişi sitede.