TENKİT KENDİNE, BİLGİ EHLİNE, SEVGİ SEVENEDİR...

SAYFA 1 SAYFA 2 SAYFA 3 * RUHSAL BİLGİ SİTESİ * DOĞRU YAŞAM BİLGİLERİ *                                 *ARAMADIĞIMIZ  HAZİNEYİ  BULAMAYIZ.* SAYFA 4 SAYFA 5 ARŞİV
  Bugün: 27 Haziran 2022 Pazartesi

  KAZANÇ EMEK KARŞILIĞIDIR
  UYANIŞ İÇİN BAŞLANGIÇ
  UYANIŞ İÇİN AKTİFLEŞME
  DİLEKLER GERÇEĞE AİT...
  BİLGİ, HİZMET VE GÜÇ
  KOŞULSUZ SEVGİ NEDİR?
  ZAMAN IŞIK ANAHTARDIR
  VİCDANDA YASA, GÖNÜLDE O'
  ANLAMAK AHENK SAĞLAR
  İKİNCİ ZAMAN
  ZAMANI YAŞIYOR OLMAK
  İYİ VE DOĞRU
  DİKKAT ÜST BİLİNCİMİZİN...
  SEVGİ VE YAŞAM
  ZİHİN VE SEVGİ
  İYİLİK BÖYLE BİR ŞEYDİR
  UMUDU DAHA GENİŞ DÜŞÜNMEK
  HAYRI BİLMEK O'NA ERMEKTİR
  EYLEM YOKSA BİLGİ...
  IŞIK OLMAK
  KORKU VE ENDİŞE
  BİRLEŞTİRİLEN DEĞERLER
  BAŞEDEMEDİĞİMİZ SINAVLAR
  DÜNYA OYUNU...
  SEVGİ ÜZERİNE...
  RUHSAL İNCELİK
  ŞUUR VE BOYUT ANLAMLARI
  GÜCÜN KAYNAĞI AŞK...
  GERÇEĞİN GÜCÜNÜ GİYİNMEK
  TV'DE NELER VAR?
  ÖZGÜR MÜYÜZ?
  KURTULUŞ KENDİNİ BİLMEKTİR
  BİLGİ, SEVGİ VE HAYIR
  RUHSAL DENGE VE DÜZEN
  RUHSAL GERÇEK
  GERÇEK BİZ KİMİZ?
  RUHSAL YOLUN ÖNCELİKLERİ
  BİRLİK VE HAYIR İLİŞKİSİ
  BÜTÜNLENMEK
  ALLAH İNANCI
  TV'DE NELER VAR?
  RUHSAL ÖZGÜRLÜK
  ÖZGÜR OLMAK
  DİLEKLERİMİZ
  ÖZ BİLGİ
  HİZMET YARATMAK
  O'NUN ADALETİNİ ANLAMAK
  İLAHİ ADALETİN TECELLİSİ
  KADERİMİZİ BİZ Mİ YARATIYORUZ?
  SEVGİ VE AYDINLANMA
  TV'DE NELER VAR?
  YÜKSEK HİSSEDİŞ
  HAYRI BİLMEK
  SEVGİ VE KENDİNİ BİLME
  SEVGİ VE İNSANÎ DEĞERLER
  YENİ BOYUTA HAZIR MIYIZ?
  TV'DE NELER VAR?
  KARDEŞLİK ANLAMI
  YALAN SÖYLEMEK
  O'NUN SELAMI
  ATEŞ VE YANMAK
  DÜŞÜNCE SEVGİ VE İYİ OLMAK
  ANLAMAK DÜŞÜNMEK ARAMAK
  SEVGİ, İNANÇ, BİLGİ, VE NEŞE
  TV'DE NELER VAR?
  VAROLUŞ SORUMLULUĞU
  İNSANIN ÖZ DÜZENİ
  RUHSAL BİLGİYE UYMAK
  ŞUURLANMA
  KENDİMİZİN SORUMLULUĞU
  YALNIZ İYİLİK
  BERABERLİKTEN BİRLİĞE
  BİLGİNİN HAKEDİLİŞİ
  İNANMAK İLE YAPMAK
  İNANÇ VE SABIR
  İNSANIN GÜÇLERİ
  HALİM GÜROL İÇİN TAZİYE
  BİLGİ VE İDRAK
  O'NUN YOLUNDA OLMAK
  BULACAĞIMIZ GERÇEK
Bize Ulaşmak İçin
[email protected]
Yazdırılabilir Versiyon


HAFTANIN KONUSU

 

Ruhsal Yolumuzun Öncelikleri

 

 

Şu ana ait gerçek ihtiyaçlarımız önceliklerimizdir. İhtiyacımız olan bilgi ve ihtiyacımız olan eylem anlaşılmadıkça hayırda olamayız, şuurda adım atamayız. Realitemizin yükselmesi ihtiyaç olanın karşılanmasına bağlıdır.

Önceliğimiz bizler için şu anda, şu zamanda olması gereken her ne ise, bilmemiz gereken her ne ise onları ön plana çıkarmaktır. Diğer konular zamanı geldiğinde açılmak kullanılmak üzere kalbimizde muhafaza edilmelidir. Bu, o büyük konuların üzerinde düşünülmemesi, çalışılmaması anlamına gelmiyor. Ancak öncelikli konuların, o ana ait gerçek ihtiyacımızın eyleminde değilsek hayırdan, O'nun Rızası'ndan uzak durumdayız. Bu güçsüzlüğe doğru, geri dönüşü olmayan bir kayma halidir.

         Nedir önceliğimiz? Önce O'nu her zaman içtenlikle anmak, önünde olduğumuzu hiç unutmamak; önce O'na her şey için şükretmek; önce şu bilgilerin, yüce yardımın, bizim kurtuluşumuz için çalışan Sistemlerin kadrini kıymetini bilmek; bütün bunlara layık olmaya çalışmak; yüzümüzü hayra dönmek böyle başlıyor. Doğruluk dediğimiz hayrın korunması teslimiyetle ilgilidir. Teslimiyet olayların doğru karşılanmasıdır. Önceliğimiz olayların, yaşadıklarımızın doğru karşılanmasıdır. Her kararımız öğrendiklerimizin sınavıdır. Çünkü her karar ya bir sorunu çözer ya da yeni yeni sorunlar üretir. Hayırda olmak istiyorsak ön yargılardan vazgeçmek, her işin kararını bilmek, eksiğimizi tamamlamak, yanlışımızı terk etmek gerekiyor.

Önceliğimiz O'nun Yardımına, Korumasına, Bağışlamasına ne kadar ihtiyacımız olduğunu derinden hissetmek; yanlışlardan, egomuzun tuzaklarından O'na sığınmak ve bunu ifade etmektir. Bütün bunlar ilk önceliğimiz olan yüzümüzün devamlı Gerçeğe dönük olmasıdır. Bu dönüklük yoksa zaten hayrın kapısını ve ışığını arkamıza aldık, önümüze düşen gölgemize bakarak kendimizi bir şey sanmaya başladık demektir.

         Gerçeklik parçalara ayrılması mümkün olmayan bir sistemdir. Gerçeğin ya içindeyiz ya da dışında. Bize kısmen gerçeğin içinde, kısmen hayırda olduğumuzu hissettiren belli bir süresi olan zamandır. Bir ayağı iskelede, diğer ayağı vapurda olan bir kişiyi düşünün. Ve vapur yavaşça iskeleden ayrılıyor. Ya iskeledeki ayağınızı çekeceksiniz, ya da vapurdaki ayağınızı geri alacaksınız. Birinden birini yapmazsanız denize düşersiniz. İskelede kalırsanız vapurun gitmesiyle birlikte zaman sona erer ve kurtuluş ümidi de sona erer. İşte bu nedenle bizi gerçeğin tarafına alacak bilgilerin, adımlara çevrilmesi, anlamların bütünü üzerinden atılacak sürekli adımlar ve eylemler gerekiyor. İşte hayrın sürekli yaşanması bu anlam bütünlüğüne bağlıdır.

         Nedir anlam bütünlüğü? Hayır insan için en büyük armağandır. Çünkü hayrı yaratan eylem bilgiyi Yüce Kudretle birleştirir ve o kudreti yaşarız. O kudretin üzerimizde devamı teslimiyetle mümkündür. Teslimiyet ise sürekli olarak doğru davranmaktır. Doğru davranmak ihtiyacımız olan o anın gereğini yerine getirmektir. Bu bizden beklenen hayırda olma halidir. Bilgi olmadan hayırda olamayız, sevgi, inanç ve irade olmadan bilgiyi kullanamayız. Hayır hayrı çeker yükseliriz güçleniriz, bir hayır bin hayır olur. Hayırsızlık da hayırsızlığı çeker bin musibet olur. Bu tek bir adımımızın bir bilgiye değil pek çok bilgiye dayanması gerektiğini gösteriyor. Fizik bedenimizin yürüyebilmek için her bir adımı atması da pek çok biyolojik mekanizmanın birbirini tamamlayan işleyişinin sonucu değil mi? Biri eksik olsa düşeriz. Anlam bütünlüğü sağlanmadan yapılan işler bizim sandığımız sonuçları doğurmuyor ve biz hayırda olduğumuzu ama başkalarının hatalarının bu istenmeyen duruma neden olduğunu düşünmek yanlışlığı içinde oluyoruz.

         Önceliklerimiz de kendi içinde yeni bir sistemdir. Artık egomuzun evinde değiliz. Gerçeğin okuluna başladık. Kurallar değişti, bizden beklenen hal değişti. Bizi seven canla başla bizi yetiştirmeye kendini adamış öğretmenlerle birlikteyiz. Kılık kıyafetimiz bile değişti. Öğrenmenin neşesi ve sevinci var, bizimle aynı şeyleri öğrenen yeni arkadaşlarımız var. Bu okul evimizdeki keyfiliğimizi, rastgeleliğimizi asla kaldırmaz. Ne yazık ki dünya okulunda olduğu gibi bu okulun da kıymetini anlamayan, çalışmayan ve bu büyük fırsatı kullanamayıp okul dışı kalan ve sonrasında pişmanlıkla acı çeken pek çok öğrenci var.

Güney Haştemoğlu  21.6.2016  *ruhsalboyut.com*

 

<< geri
Ana Sayfa | Hakkımızda | Ziyaretçi Defteri Bugüne kadar sitemizi 47706780 kişi ziyaret etti, Şu anda 99 kişi sitede.