TENKİT KENDİNE, BİLGİ EHLİNE, SEVGİ SEVENEDİR...

SAYFA 1 SAYFA 2 SAYFA 3 * RUHSAL BİLGİ SİTESİ * DOĞRU YAŞAM BİLGİLERİ *                                 *ARAMADIĞIMIZ  HAZİNEYİ  BULAMAYIZ.* SAYFA 4 SAYFA 5 ARŞİV
  Bugün: 16 Nisan 2021 Cuma

  KOŞULSUZ SEVGİ NEDİR?
  ZAMAN IŞIK ANAHTARDIR
  VİCDANDA YASA, GÖNÜLDE O'
  ANLAMAK AHENK SAĞLAR
  İKİNCİ ZAMAN
  ZAMANI YAŞIYOR OLMAK
  İYİ VE DOĞRU
  DİKKAT ÜST BİLİNCİMİZİN...
  SEVGİ VE YAŞAM
  ZİHİN VE SEVGİ
  İYİLİK BÖYLE BİR ŞEYDİR
  UMUDU DAHA GENİŞ DÜŞÜNMEK
  HAYRI BİLMEK O'NA ERMEKTİR
  EYLEM YOKSA BİLGİ...
  IŞIK OLMAK
  KORKU VE ENDİŞE
  BİRLEŞTİRİLEN DEĞERLER
  BAŞEDEMEDİĞİMİZ SINAVLAR
  DÜNYA OYUNU...
  SEVGİ ÜZERİNE...
  RUHSAL İNCELİK
  ŞUUR VE BOYUT ANLAMLARI
  GÜCÜN KAYNAĞI AŞK...
  GERÇEĞİN GÜCÜNÜ GİYİNMEK
  TV'DE NELER VAR?
  ÖZGÜR MÜYÜZ?
  KURTULUŞ KENDİNİ BİLMEKTİR
  BİLGİ, SEVGİ VE HAYIR
  RUHSAL DENGE VE DÜZEN
  RUHSAL GERÇEK
  GERÇEK BİZ KİMİZ?
  RUHSAL YOLUN ÖNCELİKLERİ
  BİRLİK VE HAYIR İLİŞKİSİ
  BÜTÜNLENMEK
  ALLAH İNANCI
  TV'DE NELER VAR?
  RUHSAL ÖZGÜRLÜK
  ÖZGÜR OLMAK
  DİLEKLERİMİZ
  ÖZ BİLGİ
  HİZMET YARATMAK
  O'NUN ADALETİNİ ANLAMAK
  İLAHİ ADALETİN TECELLİSİ
  KADERİMİZİ BİZ Mİ YARATIYORUZ?
  SEVGİ VE AYDINLANMA
  TV'DE NELER VAR?
  YÜKSEK HİSSEDİŞ
  HAYRI BİLMEK
  SEVGİ VE KENDİNİ BİLME
  SEVGİ VE İNSANÎ DEĞERLER
  YENİ BOYUTA HAZIR MIYIZ?
  TV'DE NELER VAR?
  KARDEŞLİK ANLAMI
  YALAN SÖYLEMEK
  O'NUN SELAMI
  ATEŞ VE YANMAK
  DÜŞÜNCE SEVGİ VE İYİ OLMAK
  ANLAMAK DÜŞÜNMEK ARAMAK
  SEVGİ, İNANÇ, BİLGİ, VE NEŞE
  TV'DE NELER VAR?
  VAROLUŞ SORUMLULUĞU
  İNSANIN ÖZ DÜZENİ
  RUHSAL BİLGİYE UYMAK
  ŞUURLANMA
  KENDİMİZİN SORUMLULUĞU
  YALNIZ İYİLİK
  BERABERLİKTEN BİRLİĞE
  BİLGİNİN HAKEDİLİŞİ
  İNANMAK İLE YAPMAK
  İNANÇ VE SABIR
  İNSANIN GÜÇLERİ
  HALİM GÜROL İÇİN TAZİYE
  BİLGİ VE İDRAK
  O'NUN YOLUNDA OLMAK
  BULACAĞIMIZ GERÇEK
  GÖNÜL BİRLİĞİ
  DÜNYA SINAVI
  KORKULARIMIZIN KAYNAĞI
  VARLIK VE VAROLUŞ
  ANLAMAK VE KABUL ETMEK
Bize Ulaşmak İçin
[email protected]
Yazdırılabilir Versiyon


HAFTANIN SORUSU

 

Varlık ve varoluş nedir?

 


Mutlak Olan'ın sonsuz tezahürleri varoluşu sağlar ve varlık sistemleri ortaya çıkar. Sözcüklere sığmayan bu konuyu bir nebze hissetmek için dahi çok derin bir içe dönüş ve kendi varlığının hiçliğini bir an olsun yaşamak gerekir. Bu hissediş dahi bir arpa boyu idrakten ibarettir.

Bilgisi verilmişse üzerinde düşünmek, anlamaya çalışmak görevimizdir. Varlığa ve varoluşa dair ilk düşünce açılımı kendimiz yani insan üzerinden olmalıdır. İnsan birbirini takip eden bilinç boyutlarında yer alan bir varlık sistemidir, düzenidir. Boyutlar insana "varlık olma" olanağı, daha süptile akış olanağı sağlıyor. Dünya boyutunda beden dediğimiz biyolojik yapı sayesinde varlığımızın "gerçeklik", "kalıcılık" kazanması için gereken deneyimleri yaşıyoruz. Aynı amaçla yeni deneyimlere gireceğimiz sonraki boyutlarda farklı bedenler bize hizmet edecek.

Varoluş başkadır, var kalmak başkadır. Boyuttan boyuta yükseliş "var kalma", "gerçek olma" ya doğru bir yolculuktur.  Gerçek olan, var olan, kalıcı olan, o şimdi bilemediğimiz ışık, güç diye adlandırdığımız Öz'dür. Bu yolculuk öze dönüşme yolculuğudur.

Dünya boyutundaki varlığımız, diğer her şey gibi belli bir süre içindir, geçicidir. Zaman elimizde iken bir sonraki boyut için kazanmamız gereken yeni varlığımızı kendimiz yaratmak zorundayız. Var olmakla yok olmak arasında dinimizde sırat köprüsü denilen çok ince bir çizgi vardır. Çizginin sınavı zor zamanlardadır. Kolay zamanlar o zor günlere hazırlık için verilmiştir.

Zaman, her boyutta bir süre için sahip olduğumuz varlığın, farklı ve üst bir varlığa dönüşmesi için verilen fırsattır. Zamanın getirdiği Esaslar üst boyuttaki daha yüksek varlığımızın düzenidir. Şimdi kazanmamız gereken Sevgi Esası'nın bir sonraki şuur boyutundaki varlığımızın düzeni olduğu gibi.

Bugünkü varlığımızın "var kalma şartı" zamanın Esaslar'la bize getirdiği yeni gerçeği, kendi gerçeğimiz haline getirmektir ki bunu sevgi olarak ifade ediyoruz. Üst şuurda var olmamız ancak sevgiyle mümkün olacak ve oradan yukarıya, Öz'e doğru akışımız çok daha başka bir Esası giyinmemizi gerektirecek.

Güney Haştemoğlu  10.11.2014  *ruhsalboyut.com*


Varlık ve varoluşu çok boyutlu olarak ele almak gerekir. Öncelikle dünya üzerindeki varlığımız, yani madde ve ruh beraberliğinden oluşan, insan olma sürecindeki beşer halimiz. Buna dünya varlığımız diyebiliriz. Dünya boyutu bildiğimiz gibi madde üzerine kuruludur. Fizik ortamda bulunmamızın asıl amacı,  ruhsal varlığımızın madde üzerinde yaşayacağı deneyimler ile kendini geliştirerek tekâmül yoluna devam etmesidir. Ancak bu bizim sadece dünya boyutunda var olduğumuz anlamına gelmez. Vücudumuzda meydana gelen sayısız aktiviteyi, yani yaşamsal fonksiyonları (kalp atışı, kan dolaşımı, beyindeki elektrik dalgaları, hormonsal tepkiler vs.) harekete geçiren bir enerji vardır ki o da ruhsal varlığımızdır.  Yani buradaki varlığımız ruh ve maddenin beraberliğinden meydana gelmiş kusursuz bir tasarımdır. Bu çift kutuplu varlığımız ölümden sonra madde boyutunda sadece bedenini bırakarak, diğer kutup olan ruhsal varlığını bir başka boyutta devam ettirir. Çünkü dünya koşullarında sona eren şey beden faaliyetleridir. Enerji ise fizik yasalarından da bildiğimiz üzere hiçbir zaman kaybolmaz, yalnızca şekil değiştirir. Yani ruhsal varlığımız madde varlığımızı harekete geçiren enerji olduğundan varlığını bilmediğimiz bir biçimde sürdürmeye devam eder.

"Sahibi olduğunuzu zannettiğiniz, aslında size sadece bulunduğunuz boyutta varlık buluş olanağı, dolayısıyla deneyim imkânı yaratan ve sadece gerçek SİZ'e hizmetle sorumlu olan bedeninize muhteşem bir emanetin sorumlusu olduğunuzu bilerek bakınız." (O'ndan Gelenler , 12 Haziran 2010)

Varlık ve varoluş konusu elbette ki bizim bildiklerimizin ve anlayabileceklerimizin çok üstünde olan bir konu. Ancak tebliğler sayesinde belki çok küçük bir kısmını kendi şuurumuz kadar anlayabiliriz. Anlama çabası bu mânada oldukça önemlidir ve gereklidir diye düşünüyorum. Çünkü anlamak yaratıcılığımızı ortaya çıkaracak şeydir. Bir bilgiyi anlamadan onunla yeni bir şey ortaya çıkarılmaz. Yaratıcılık ise varlıksal bir kazançtır. Öze ulaşmak, ondaki mevcut değerleri keşfetmek ve öz varlığımıza değer kazandırmaktır.

Şehnaz Çalışkan Demir  7.12.2014  *ruhsalboyut.com* 

 

 

<< geri
Ana Sayfa | Hakkımızda | Ziyaretçi Defteri Bugüne kadar sitemizi 32527038 kişi ziyaret etti, Şu anda 92 kişi sitede.