TENKİT KENDİNE, BİLGİ EHLİNE, SEVGİ SEVENEDİR...

SAYFA 1 SAYFA 2 SAYFA 3 * RUHSAL BİLGİ SİTESİ * DOĞRU YAŞAM BİLGİLERİ *                                 *ARAMADIĞIMIZ  HAZİNEYİ  BULAMAYIZ.* SAYFA 4 SAYFA 5 ARŞİV
  Bugün: 16 Nisan 2021 Cuma

  KOŞULSUZ SEVGİ NEDİR?
  ZAMAN IŞIK ANAHTARDIR
  VİCDANDA YASA, GÖNÜLDE O'
  ANLAMAK AHENK SAĞLAR
  İKİNCİ ZAMAN
  ZAMANI YAŞIYOR OLMAK
  İYİ VE DOĞRU
  DİKKAT ÜST BİLİNCİMİZİN...
  SEVGİ VE YAŞAM
  ZİHİN VE SEVGİ
  İYİLİK BÖYLE BİR ŞEYDİR
  UMUDU DAHA GENİŞ DÜŞÜNMEK
  HAYRI BİLMEK O'NA ERMEKTİR
  EYLEM YOKSA BİLGİ...
  IŞIK OLMAK
  KORKU VE ENDİŞE
  BİRLEŞTİRİLEN DEĞERLER
  BAŞEDEMEDİĞİMİZ SINAVLAR
  DÜNYA OYUNU...
  SEVGİ ÜZERİNE...
  RUHSAL İNCELİK
  ŞUUR VE BOYUT ANLAMLARI
  GÜCÜN KAYNAĞI AŞK...
  GERÇEĞİN GÜCÜNÜ GİYİNMEK
  TV'DE NELER VAR?
  ÖZGÜR MÜYÜZ?
  KURTULUŞ KENDİNİ BİLMEKTİR
  BİLGİ, SEVGİ VE HAYIR
  RUHSAL DENGE VE DÜZEN
  RUHSAL GERÇEK
  GERÇEK BİZ KİMİZ?
  RUHSAL YOLUN ÖNCELİKLERİ
  BİRLİK VE HAYIR İLİŞKİSİ
  BÜTÜNLENMEK
  ALLAH İNANCI
  TV'DE NELER VAR?
  RUHSAL ÖZGÜRLÜK
  ÖZGÜR OLMAK
  DİLEKLERİMİZ
  ÖZ BİLGİ
  HİZMET YARATMAK
  O'NUN ADALETİNİ ANLAMAK
  İLAHİ ADALETİN TECELLİSİ
  KADERİMİZİ BİZ Mİ YARATIYORUZ?
  SEVGİ VE AYDINLANMA
  TV'DE NELER VAR?
  YÜKSEK HİSSEDİŞ
  HAYRI BİLMEK
  SEVGİ VE KENDİNİ BİLME
  SEVGİ VE İNSANÎ DEĞERLER
  YENİ BOYUTA HAZIR MIYIZ?
  TV'DE NELER VAR?
  KARDEŞLİK ANLAMI
  YALAN SÖYLEMEK
  O'NUN SELAMI
  ATEŞ VE YANMAK
  DÜŞÜNCE SEVGİ VE İYİ OLMAK
  ANLAMAK DÜŞÜNMEK ARAMAK
  SEVGİ, İNANÇ, BİLGİ, VE NEŞE
  TV'DE NELER VAR?
  VAROLUŞ SORUMLULUĞU
  İNSANIN ÖZ DÜZENİ
  RUHSAL BİLGİYE UYMAK
  ŞUURLANMA
  KENDİMİZİN SORUMLULUĞU
  YALNIZ İYİLİK
  BERABERLİKTEN BİRLİĞE
  BİLGİNİN HAKEDİLİŞİ
  İNANMAK İLE YAPMAK
  İNANÇ VE SABIR
  İNSANIN GÜÇLERİ
  HALİM GÜROL İÇİN TAZİYE
  BİLGİ VE İDRAK
  O'NUN YOLUNDA OLMAK
  BULACAĞIMIZ GERÇEK
  GÖNÜL BİRLİĞİ
  DÜNYA SINAVI
  KORKULARIMIZIN KAYNAĞI
  VARLIK VE VAROLUŞ
  ANLAMAK VE KABUL ETMEK
Bize Ulaşmak İçin
[email protected]
Yazdırılabilir Versiyon


OKUYUCU SORULARI

 

 

"Zaman dünyamıza çevrilmiş bir ışık anahtarları demetidir"

ifadesi ne anlama gelmektedir?

 

 

Zaman sözcüğü bize öncelikle yılları, yüzyılları veya saatleri, dakikaları, saniyeleri düşündürür. Zaman var nano saniyelerle, mesafe var ışık yılları ile ölçülür.

Zaman sözcüğünü bir takım süreçler için de kullanırız. Tarlanın ekim zamanı, güllerin açma zamanı gibi. Her işin, her sözün bir zamanı vardır. "Zaman sana uymazsa sen zamana uy" sözündeki zaman, toplumsal düşüncelerdeki, anlayıştaki, bilinçteki değişimi anlatır.

Bizim yazılarımızda zaman, çoğunlukla hizmet, sevgi ve birlik bilincinden başlayarak var olan her şeyi, evrenleri, insanı ve aklınıza ne geliyorsa hepsini yaratan O' Büyüklüğü, İhtişamı anlama, bilme bilincine doğru yükselme sürecini ifade eder. Şüphesiz bu, insanın kendini ve Yaratanı'nı anlama ve bilme sürecidir.

Konuyu dünya yaşamı için gerekli olan bilinçten ayırmak için çok defa şuur sözcüğünü kullanıyoruz. Bizim anlatımımızda Yaratan'ı bilme bilinci gerçek sevgi, gerçek birlik, gerçek dostluk ve hizmet şuurudur ki bütün bu kavramlar insanın ruhsal gelişimiyle ilgilidir. O halde bu anlamdaki zamanı ruhsal gelişimle ilgili bir zaman kısaca ruhsal zaman olarak adlandırabiliriz.

Küçük bir çocukta dünya bilincini geliştirmek üzere farklı ilişki ve öğrenim programları uygulanır. Çocuk,  bilincinin gelişmesi için zaten aklı ve bütün bedeni ile bir gayret içindedir. Ana baba ve okul, çocuğun normal kabul edilen süreçlerde belli aşamaları kat etmesi için onu disiplin altına alır ve belli ölçüde zorlar. Çünkü çocuğun dünyada başarılı bir insan olması belli zamanda belli becerileri kazanmasına bağlıdır.

İnsanın dünyadaki yaşamının asıl amacı ruhsal büyüme, ruhsal şuurda yükselmedir. Çocuk dünya yaşamı ve başarısı için anne, baba ve okul tarafından eğitilir ve belli bir zaman içinde bilinç kazanması sağlanırken diğer yandan ruhsal zaman veya gerçek yüksek şuurla ilgili zaman doğrudan akıl, gönül, kalp dediğimiz değerleri üzerinden çocuğu devamlı eğitir. Çocuğun hatalarından ötürü pişmanlıkları, doğru yaptığı işten duyduğu sevinç ve huzuru sadece aile ve okul ortamı ile ilgili değildir. Öyle elverişsiz ortamlar, öyle zor yaşamlar içinden hiç beklemediğiniz sevgi dolu, çalışkan çocuklar ortaya çıkar ki, işte onlar ruhsal zamanın akıllarına, kalplerine, gönüllerine yönelen ışığını hissetmekte ve yaşamaktadırlar.

Ruhsal zaman hem insanın içinde saklı olan gerçek bilgisini açan anahtardır, hem insana içindeki bilgiyi gösteren ışıktır. Sonunda ruhsal aydınlanma yaşanır. Tıpkı Güneş enerjisinin ağacın içindeki DNA bilgisini açması, diyelim kirazların ortaya çıkması ve olgunlaşması ile ağacın kendisinin çok güzel bir kiraz ağacı olduğunu anlaması gibi. Güneş'in ışıkları dünyamızdaki tüm canlıların DNA'larındaki bilginin ortaya çıkmasını sağladığı gibi, onların DNA'larındaki gelişimi de sağlıyor. Güneş ve üzerindeki her şeyle birlikte dünya tam bir birlik ve sevgi içinde birbirilerini tamamlayarak çalışıyor, varlığını sürdürüyor ve gelişiyor.  İnsan bedeni itibariyle bu birliğin bir parçasıdır ancak egosundan kaynaklanan zihin yapısı ile bütünden ayrı düşmektedir. İşte ruhsal diye nitelendirdiğimiz zaman taşıdığı Tanrısal ışıkla insanı ruhsal olarak aydınlatmakta, aklını kalbi, gönlü ve vicdanı ile birlikte kullanarak zaten sahip olduğu gerçek insanlık bilgisini açmasına yardım etmektedir.  

Güney Haştemoğlu  8.6.2016 
*ruhsalboyut.com*

 

<< geri
Ana Sayfa | Hakkımızda | Ziyaretçi Defteri Bugüne kadar sitemizi 32527131 kişi ziyaret etti, Şu anda 91 kişi sitede.