TENKİT KENDİNE, BİLGİ EHLİNE, SEVGİ SEVENEDİR...

SAYFA 1 SAYFA 2 SAYFA 3 * RUHSAL BİLGİ SİTESİ * DOĞRU YAŞAM BİLGİLERİ *                                 *ARAMADIĞIMIZ  HAZİNEYİ  BULAMAYIZ.* SAYFA 4 SAYFA 5 ARŞİV
  Bugün: 16 Nisan 2021 Cuma

  KOŞULSUZ SEVGİ NEDİR?
  ZAMAN IŞIK ANAHTARDIR
  VİCDANDA YASA, GÖNÜLDE O'
  ANLAMAK AHENK SAĞLAR
  İKİNCİ ZAMAN
  ZAMANI YAŞIYOR OLMAK
  İYİ VE DOĞRU
  DİKKAT ÜST BİLİNCİMİZİN...
  SEVGİ VE YAŞAM
  ZİHİN VE SEVGİ
  İYİLİK BÖYLE BİR ŞEYDİR
  UMUDU DAHA GENİŞ DÜŞÜNMEK
  HAYRI BİLMEK O'NA ERMEKTİR
  EYLEM YOKSA BİLGİ...
  IŞIK OLMAK
  KORKU VE ENDİŞE
  BİRLEŞTİRİLEN DEĞERLER
  BAŞEDEMEDİĞİMİZ SINAVLAR
  DÜNYA OYUNU...
  SEVGİ ÜZERİNE...
  RUHSAL İNCELİK
  ŞUUR VE BOYUT ANLAMLARI
  GÜCÜN KAYNAĞI AŞK...
  GERÇEĞİN GÜCÜNÜ GİYİNMEK
  TV'DE NELER VAR?
  ÖZGÜR MÜYÜZ?
  KURTULUŞ KENDİNİ BİLMEKTİR
  BİLGİ, SEVGİ VE HAYIR
  RUHSAL DENGE VE DÜZEN
  RUHSAL GERÇEK
  GERÇEK BİZ KİMİZ?
  RUHSAL YOLUN ÖNCELİKLERİ
  BİRLİK VE HAYIR İLİŞKİSİ
  BÜTÜNLENMEK
  ALLAH İNANCI
  TV'DE NELER VAR?
  RUHSAL ÖZGÜRLÜK
  ÖZGÜR OLMAK
  DİLEKLERİMİZ
  ÖZ BİLGİ
  HİZMET YARATMAK
  O'NUN ADALETİNİ ANLAMAK
  İLAHİ ADALETİN TECELLİSİ
  KADERİMİZİ BİZ Mİ YARATIYORUZ?
  SEVGİ VE AYDINLANMA
  TV'DE NELER VAR?
  YÜKSEK HİSSEDİŞ
  HAYRI BİLMEK
  SEVGİ VE KENDİNİ BİLME
  SEVGİ VE İNSANÎ DEĞERLER
  YENİ BOYUTA HAZIR MIYIZ?
  TV'DE NELER VAR?
  KARDEŞLİK ANLAMI
  YALAN SÖYLEMEK
  O'NUN SELAMI
  ATEŞ VE YANMAK
  DÜŞÜNCE SEVGİ VE İYİ OLMAK
  ANLAMAK DÜŞÜNMEK ARAMAK
  SEVGİ, İNANÇ, BİLGİ, VE NEŞE
  TV'DE NELER VAR?
  VAROLUŞ SORUMLULUĞU
  İNSANIN ÖZ DÜZENİ
  RUHSAL BİLGİYE UYMAK
  ŞUURLANMA
  KENDİMİZİN SORUMLULUĞU
  YALNIZ İYİLİK
  BERABERLİKTEN BİRLİĞE
  BİLGİNİN HAKEDİLİŞİ
  İNANMAK İLE YAPMAK
  İNANÇ VE SABIR
  İNSANIN GÜÇLERİ
  HALİM GÜROL İÇİN TAZİYE
  BİLGİ VE İDRAK
  O'NUN YOLUNDA OLMAK
  BULACAĞIMIZ GERÇEK
  GÖNÜL BİRLİĞİ
  DÜNYA SINAVI
  KORKULARIMIZIN KAYNAĞI
  VARLIK VE VAROLUŞ
  ANLAMAK VE KABUL ETMEK
Bize Ulaşmak İçin
[email protected]
Yazdırılabilir Versiyon

HAFTANIN SORUSU

 

 

Ruhsal bilgileri anlamak ile kabul etmek

arasındaki bağlantı nedir?

        

 

         Ruhsal bilgiler akılla değil şuurla anlaşılabilir. Evrensel beş değer olan iyilik, doğruluk, hizmet, bilgi ve sevgi dahi insanlıkça anlaşılmış mıdır? Anlaşılmış olsa idi, mutlak anlamda olmamakla birlikte, hepimiz bilincimizin elverdiğince yüzde yüz iyi ve doğru olmaz mıydık? Bugün ahlaki değerler olarak karşımıza çıkan bu beş değerin bizi hangi yüksekliklere taşıyacak olan yasalar olduğunu anlamış olsaydık bunca ikilik içinde olur muyduk?

         Biz bugünkü realitemizde bilgileri anlamaktan çok, hissetme devresindeyiz. Hissetmenin anlamaya dönüşmesi sürekli ve koşulsuz eylemle mümkündür. Hizmeti göze alanlar anlamaya daha yakındırlar. Çünkü hizmet bir anlamda Hayır Sistemleri ile birlikte çalışmaktır.

         Ruhsal bilgiyi kabul, anlamayı kolaylaştırır. Anlamak kabulün sınırlarını ortadan kaldırır. Kabul bilginin eylemidir. Sürdürülen, kesintisiz ve koşulsuz olan tutuma eylem diyoruz. Bir yapılıp, iki yapılmayan işler eylem değildir.

         Bilgiyi, yasayı anlamamakla birlikte Kaynağa olan İnancımız ve güvenimiz dolayısıyla kabul/eylem içinde oluruz ve bu kabul bilgiyi anlamamızı sağlar. Bu bir çocuğun ana babasına, öğretmenine olan inancı, güveni gibidir çocuğu daha kısa yoldan anlayışa ve başarıya götürür. Erişkinlik döneminde ise hem kaynağa güven hem anlayış vardır.

         Şuurlanma yolunda kuşkusuz aklımız ve düşünce yeteneğimiz çok değerli araçlarımızdır. Aklın gönülle birleştiği yerde düşünce ikilikten kurtulur. Bu bir erişkinlik safhasıdır. Henüz akıl ve gönülün birleştiği realitede değiliz. Öyleyse güçlü bir inanca ihtiyacımız var. Verilen bilgiyi inançla karşıladıktan sonra üzerinde düşünmek başkadır, düşüncenin inancın önüne geçmesi başkadır. Unutmayalım ki henüz gönülle tam olarak birleşmemiş olan aklımızın ürettiği düşüncede ikilik vardır, yanlışa saparız, aldanırız.

         Günümüzde zaman insanlığın erişkinlik zamanıdır. Günümüze hâkim olan yüksek enerji, ancak erişkin insanın uyum sağlayacağı enerjidir. Erişkinlik Ruhsal Bilginin kaynağına olan tam inanç ve bilgiyi anlama/kabul/eylem halinde olmaktır. Buna rağmen O'nun Merhameti, Affediciliği, Hoşgörüsü nedeniyle şuur sınıfında erişkinliğe ulaşamamış, ama yetişmek isteyen, gayretli öğrenciler için sınava hazırlık kursları açılmıştır. Bizler o kursların öğrencileriyiz. Bilgiyi anlama ve kaynağın Yüceliğini gönülce kabul/eylem, anlamadığımız yerde inancımızın ve güvenimizin önümüze geçmesini sağlayacaktır. Çünkü mevcut eylemlerimizle kazandığımız gücün bizi anlayışa yükseltemediği yerde, Kaynağa olan inancın ve güvenin büyük gücü bizi aydınlatacaktır. Yeter ki bunun şuurunda ve isteyeni olalım. Bunun için gönlümüzü öylesine Kaynağa çevirmeliyiz ki, o bir nokta, o bir an O'nun varlığının hissedilişine yetsin ve artık anladım, anlamadım hikayeleri olmadan kabul ve eylem içinde olalım.

Güney Haştemoğlu - 3.11.2014  *ruhsalboyut.com*

 

 

 

Ruhsal bilgiyi kabul etmek mantık, anlamak ise gönül işidir.

Bir bilgiyi kabul edilebilir kılan bir takım kıstaslar vardır. Kendi değer yargılarımıza uygun olması, akıl ve mantık sınırlarımız dâhilinde olması gibi sayısız neden, bizlere bir düşünceyi kabul edilebilir ya da edilemez kılar. Ancak en önemli nokta ön yargılardan ve yanlış bilgilerden zihni temiz tutabilmek ve yeni bir bilgiye açık olmaktır ki, kabule ve anlamaya giden yolumuz da açık olsun.

Ruhsal bir bilgiyi anlamak, sadece düşünsel bir eylem değildir. Bir anlık olabilecek bir durum değildir. Bir celseyi defalarca okumamız o celseyi anladığımız anlamına gelmez. Bilgiyi akıl ve mantığımız ile sorgulayabilmek anlama çalışmasıdır. Ulaştığımız cevaplar kendimizi tatmin ediyorsa kabul etmek, ardından eyleme geçirmek ve sürekliliğini sağlamak anlamak olarak kabul edilebilir. Sadece akılda kalan bir bilgi, anlamak değildir. Ezberlenmiş bir söz, bir celse vs. anlamak değildir. Bu söz yığınlarının hepsi yarın ya da öbür gün unutulmaya mahkûmdur. Şuurda yer edecek bilgiyi akıl, gönül ve eylem kapılarından geçirebilmek gerekir.

Bir bilim adam ile bir sanatçının ortak özelliği yaratıcı olmasıdır.  Peki bu yaratıcılık sadece genlerden ya da yeteneklerden mi kaynaklanır? Bence hayır. Büyük sanatçı ya da bilim adamları dikkat edersek (kendi konularında) yeni bir fikri kabul etmek ve anlamaya açıktır.  Ellerindeki bilgiler ile bıkmadan çalışır, parçalar haline getirir ve o parçalardan yeni bir bütün elde etmeye çalışırlar. İşte bu anlama çalışmasıdır. Beethoven'in çalışmaları müziği anlama çalışmasıdır. Ya da Tesla'nın çalışmaları elektriği, fiziği anlama çalışmasıdır. Kabul ettikleri bilgiyi anlama çalışmaları ve sevgileri onları yaratıcı kılmıştır. Kabul ve anlama esasının bizde ortaya çıkaracağı şey de yaratıcı düşünce olmalıdır.

Düşünce hepimizin yakıtıdır. Hepimiz yaşam enerjisini düşünceden alır. Olumlu bir düşünce olumlu bir yaşama, olumsuz bir düşünce ise zorluklarla dolu bir yaşama dönüşür. Yaratıcı düşünce yaşama bir şeyler katabilme yeteneğidir. Ruhsal bir bilgiyi, bir kitabı vs. alıp sadece okumak bir nevi vakit kaybıdır. Okuduğumuzdan, dinlediğimizden düşüncemiz, kalbimiz ve eylemlerimiz yolu ile daha yüksek bir bilgi elde edebilmek bizlerin amacı olmalıdır.  Kabul ile anlamak arasındaki bağlantı, ikisinin bizleri yaratıcılığa taşıyacak olmasıdır.

Şehnaz Çalışkan Demir  
 11.11.2014   *ruhsalboyut.com*

 

<< geri
Ana Sayfa | Hakkımızda | Ziyaretçi Defteri Bugüne kadar sitemizi 32525532 kişi ziyaret etti, Şu anda 86 kişi sitede.