TENKİT KENDİNE, BİLGİ EHLİNE, SEVGİ SEVENEDİR...

SAYFA 1 SAYFA 2 SAYFA 3 * RUHSAL BİLGİ SİTESİ * DOĞRU YAŞAM BİLGİLERİ *                                 *ARAMADIĞIMIZ  HAZİNEYİ  BULAMAYIZ.* SAYFA 4 SAYFA 5 ARŞİV
  Bugün: 16 Nisan 2021 Cuma

  KOŞULSUZ SEVGİ NEDİR?
  ZAMAN IŞIK ANAHTARDIR
  VİCDANDA YASA, GÖNÜLDE O'
  ANLAMAK AHENK SAĞLAR
  İKİNCİ ZAMAN
  ZAMANI YAŞIYOR OLMAK
  İYİ VE DOĞRU
  DİKKAT ÜST BİLİNCİMİZİN...
  SEVGİ VE YAŞAM
  ZİHİN VE SEVGİ
  İYİLİK BÖYLE BİR ŞEYDİR
  UMUDU DAHA GENİŞ DÜŞÜNMEK
  HAYRI BİLMEK O'NA ERMEKTİR
  EYLEM YOKSA BİLGİ...
  IŞIK OLMAK
  KORKU VE ENDİŞE
  BİRLEŞTİRİLEN DEĞERLER
  BAŞEDEMEDİĞİMİZ SINAVLAR
  DÜNYA OYUNU...
  SEVGİ ÜZERİNE...
  RUHSAL İNCELİK
  ŞUUR VE BOYUT ANLAMLARI
  GÜCÜN KAYNAĞI AŞK...
  GERÇEĞİN GÜCÜNÜ GİYİNMEK
  TV'DE NELER VAR?
  ÖZGÜR MÜYÜZ?
  KURTULUŞ KENDİNİ BİLMEKTİR
  BİLGİ, SEVGİ VE HAYIR
  RUHSAL DENGE VE DÜZEN
  RUHSAL GERÇEK
  GERÇEK BİZ KİMİZ?
  RUHSAL YOLUN ÖNCELİKLERİ
  BİRLİK VE HAYIR İLİŞKİSİ
  BÜTÜNLENMEK
  ALLAH İNANCI
  TV'DE NELER VAR?
  RUHSAL ÖZGÜRLÜK
  ÖZGÜR OLMAK
  DİLEKLERİMİZ
  ÖZ BİLGİ
  HİZMET YARATMAK
  O'NUN ADALETİNİ ANLAMAK
  İLAHİ ADALETİN TECELLİSİ
  KADERİMİZİ BİZ Mİ YARATIYORUZ?
  SEVGİ VE AYDINLANMA
  TV'DE NELER VAR?
  YÜKSEK HİSSEDİŞ
  HAYRI BİLMEK
  SEVGİ VE KENDİNİ BİLME
  SEVGİ VE İNSANÎ DEĞERLER
  YENİ BOYUTA HAZIR MIYIZ?
  TV'DE NELER VAR?
  KARDEŞLİK ANLAMI
  YALAN SÖYLEMEK
  O'NUN SELAMI
  ATEŞ VE YANMAK
  DÜŞÜNCE SEVGİ VE İYİ OLMAK
  ANLAMAK DÜŞÜNMEK ARAMAK
  SEVGİ, İNANÇ, BİLGİ, VE NEŞE
  TV'DE NELER VAR?
  VAROLUŞ SORUMLULUĞU
  İNSANIN ÖZ DÜZENİ
  RUHSAL BİLGİYE UYMAK
  ŞUURLANMA
  KENDİMİZİN SORUMLULUĞU
  YALNIZ İYİLİK
  BERABERLİKTEN BİRLİĞE
  BİLGİNİN HAKEDİLİŞİ
  İNANMAK İLE YAPMAK
  İNANÇ VE SABIR
  İNSANIN GÜÇLERİ
  HALİM GÜROL İÇİN TAZİYE
  BİLGİ VE İDRAK
  O'NUN YOLUNDA OLMAK
  BULACAĞIMIZ GERÇEK
  GÖNÜL BİRLİĞİ
  DÜNYA SINAVI
  KORKULARIMIZIN KAYNAĞI
  VARLIK VE VAROLUŞ
  ANLAMAK VE KABUL ETMEK
Bize Ulaşmak İçin
[email protected]
Yazdırılabilir Versiyon

HAFTANIN KONUSU

 

Anlamak olayla ahengimizi sağlar

 

 

ŞU ANDA BİZİ ÜZEN, TEDİRGİN EDEN, KORKUTAN, ENDİŞELENDİREN OLAY VEYA OLAYLAR BİZİM ÖNCELİKLE ANLAMAMIZ GEREKEN BİLGİYE İŞARET EDER.

Unutmayalım ki bütün üzüntü, korku ve kaygıların kaynağı bizim şuurca en geri bulunduğumuz noktadır. O noktayı düzeltmeden ruhsal çalışma yapamayız. Yapmaya çalışsak bile sonuç alamayız. 

Bulunduğumuz gerçek şuur çizgisinin uzaklarındaki bilgilere bakıyoruz. Öncelikle yakınımızda olan, üzüntü ve korkularımıza merhem olacak, gelişimimizi sağlayacak doğruları yaşamıyoruz. Önceliklerini görebilen ve onları yaşayanlar O'nun sevgisini kazanırlar. O'nun Sevgisini kazanmak demek doğruları yerine getirmek için anlayış ve irade gücü kazanmak demektir.

Sadece bilgiyi almak ve üzerinde düşünmek bizi değiştirmez ve dünya azabından kurtarmaz. Bir tarafta yaşadıklarımız var, diğer tarafta elimize verilmiş olan bilgiler var. Elimizdeki bilgi gerçeğin gizlendiği yerin haritası gibidir. Yaşadığımız her olay, o olayın bizde uyandırdığı her duygu üzerinde düşünmek zorundayız. Bu gözümüzü açmaktır. Bilgiler defterlerimizde, kitaplarımızda; olaylar ise bizi çeşitli duygu dalgalarına atıyor ve bizim gözlerimiz kapalı, bilgiye göre değil aklımıza göre sıkıntıdan kurtulma çabasındayız.

         ÜZÜNTÜMÜZ VARSA HİZMETTE EKSİK KALIYORUZ DEMEKTİR. Çünkü hizmet sevgiyi, sevgi anlayışı yükseltir ve üzüntümüzün çareleri ortaya çıkar. Hizmeti bir vazife gibi değil, yaratılış amacımız olarak görmek ve istemek hizmette yaratıcı olmaktır.

         HİZMETTE YARATICI OLMAK BİZDEN YAYILAN BİR SEVGİ DALGASIDIR. Bize en yakın olan çevreden başlayarak yayılan sevgi dalgasının içinde dünya okulunun tüm bilgileri, tüm güçleri vardır. 

Olayları bilgi üzerinden çözemiyoruz. O nedenle sevgi esastır. Önce sevgi yaşanacaktır. Çünkü sevginin yüksek titreşimleri bizde gerçeğin hissedilişini sağlayacaktır.

Şuurun yükselişi olayların gerçek yüzünü anlamakla ile mümkündür.  Yaşamdaki tüm başarısızlıklar ve buna bağlı mutsuzluklar ve hastalıklar olayların gerçek yüzünü anlamamaktan ve bunlara kendi egomuza göre yaptığımız yorumlardan dolayıdır. Üzüldüğümüz her noktada anlamadığımız bir şey olduğunu görmeliyiz. Ya benden kaynaklanan bir hata vardır, ya da öğrenmem gereken bir ders vardır.

         YAKINMA VEYA "KENDİNİ BİR ŞEY ZANNETME" YANLIŞLIĞINDAN KURTULMALIYIZ. Yaşadığımız olayın duygusu üzüntü, korku veya mutluluk olsun fark etmez, neden bu olayı yaşadım diye bilgiyle birleştirerek düşünürsek cevabı gelecektir. Böyle düşünmek bizde hissedişi yükseltir. Gerçek anlamda görmeye başlarız. Bir bakıma yakınma veya "kendini bir şey zannetme" yanlışlığından kurtuluruz. O zaman keşif yolculuğu başlar. Bu şekilde düşünmek, olayların arkasındaki gerçeği görüp kendini düzeltmek ibadettir.

Unutmayalım ki, birçok değişik,  bizi şaşırtan durumlar, aslında bizim davranışlarımızdan kaynaklanmaktadır. Üzerinde içtenlikle düşünürsek cevabı gelecektir. Yeter ki biz o cevaba açık olalım.

         ANLAMAK OLAYLA AHENGİMİZİ SAĞLAR. Karşımıza çıkan hiçbir olay yürümeniz gereken esasa karşı değildir. Biz o esası anlamaktan uzak kalırsak hayırdan da uzak kalmış oluruz. Olayla ahenge girmek, gerçeği görmek, alınacak dersi almak üzüntü ve hatta yersiz sevinçlerden uzak olmaktır. Sonuçta ortada sadece huzur ve görev kalır.

Güney Haştemoğlu  28.11.2017  *ruhsalboyut.com*

 

<< geri
Ana Sayfa | Hakkımızda | Ziyaretçi Defteri Bugüne kadar sitemizi 32526925 kişi ziyaret etti, Şu anda 97 kişi sitede.