TENKİT KENDİNE, BİLGİ EHLİNE, SEVGİ SEVENEDİR...

SAYFA 1 SAYFA 2 SAYFA 3 * RUHSAL BİLGİ SİTESİ * DOĞRU YAŞAM BİLGİLERİ *                                 *ARAMADIĞIMIZ  HAZİNEYİ  BULAMAYIZ.* SAYFA 4 SAYFA 5 ARŞİV
  Bugün: 16 Nisan 2021 Cuma

  KOŞULSUZ SEVGİ NEDİR?
  ZAMAN IŞIK ANAHTARDIR
  VİCDANDA YASA, GÖNÜLDE O'
  ANLAMAK AHENK SAĞLAR
  İKİNCİ ZAMAN
  ZAMANI YAŞIYOR OLMAK
  İYİ VE DOĞRU
  DİKKAT ÜST BİLİNCİMİZİN...
  SEVGİ VE YAŞAM
  ZİHİN VE SEVGİ
  İYİLİK BÖYLE BİR ŞEYDİR
  UMUDU DAHA GENİŞ DÜŞÜNMEK
  HAYRI BİLMEK O'NA ERMEKTİR
  EYLEM YOKSA BİLGİ...
  IŞIK OLMAK
  KORKU VE ENDİŞE
  BİRLEŞTİRİLEN DEĞERLER
  BAŞEDEMEDİĞİMİZ SINAVLAR
  DÜNYA OYUNU...
  SEVGİ ÜZERİNE...
  RUHSAL İNCELİK
  ŞUUR VE BOYUT ANLAMLARI
  GÜCÜN KAYNAĞI AŞK...
  GERÇEĞİN GÜCÜNÜ GİYİNMEK
  TV'DE NELER VAR?
  ÖZGÜR MÜYÜZ?
  KURTULUŞ KENDİNİ BİLMEKTİR
  BİLGİ, SEVGİ VE HAYIR
  RUHSAL DENGE VE DÜZEN
  RUHSAL GERÇEK
  GERÇEK BİZ KİMİZ?
  RUHSAL YOLUN ÖNCELİKLERİ
  BİRLİK VE HAYIR İLİŞKİSİ
  BÜTÜNLENMEK
  ALLAH İNANCI
  TV'DE NELER VAR?
  RUHSAL ÖZGÜRLÜK
  ÖZGÜR OLMAK
  DİLEKLERİMİZ
  ÖZ BİLGİ
  HİZMET YARATMAK
  O'NUN ADALETİNİ ANLAMAK
  İLAHİ ADALETİN TECELLİSİ
  KADERİMİZİ BİZ Mİ YARATIYORUZ?
  SEVGİ VE AYDINLANMA
  TV'DE NELER VAR?
  YÜKSEK HİSSEDİŞ
  HAYRI BİLMEK
  SEVGİ VE KENDİNİ BİLME
  SEVGİ VE İNSANÎ DEĞERLER
  YENİ BOYUTA HAZIR MIYIZ?
  TV'DE NELER VAR?
  KARDEŞLİK ANLAMI
  YALAN SÖYLEMEK
  O'NUN SELAMI
  ATEŞ VE YANMAK
  DÜŞÜNCE SEVGİ VE İYİ OLMAK
  ANLAMAK DÜŞÜNMEK ARAMAK
  SEVGİ, İNANÇ, BİLGİ, VE NEŞE
  TV'DE NELER VAR?
  VAROLUŞ SORUMLULUĞU
  İNSANIN ÖZ DÜZENİ
  RUHSAL BİLGİYE UYMAK
  ŞUURLANMA
  KENDİMİZİN SORUMLULUĞU
  YALNIZ İYİLİK
  BERABERLİKTEN BİRLİĞE
  BİLGİNİN HAKEDİLİŞİ
  İNANMAK İLE YAPMAK
  İNANÇ VE SABIR
  İNSANIN GÜÇLERİ
  HALİM GÜROL İÇİN TAZİYE
  BİLGİ VE İDRAK
  O'NUN YOLUNDA OLMAK
  BULACAĞIMIZ GERÇEK
  GÖNÜL BİRLİĞİ
  DÜNYA SINAVI
  KORKULARIMIZIN KAYNAĞI
  VARLIK VE VAROLUŞ
  ANLAMAK VE KABUL ETMEK
Bize Ulaşmak İçin
[email protected]
Yazdırılabilir Versiyon


HAFTANIN SORUSU
   

 


Ruhsal bilgilere günlük yaşamımızda

her koşulda uyabilmek için neler yapmalıyız?
         Öncelikle "ruhsal bilgi" dediğimiz şeyin yaşamdan kopuk bir bilgi olmadığını, bilhassa doğru ve mutlu bir yaşamın ta kendisi olduğunu anlamamız gerekiyor. Ruhsal bilgilere uymak demek aslında insana yakışan değerlere uymak demektir. Ahlaki olarak her daim doğruda durmak demektir. "Ruhsal Bilgi" dediğimiz şey aslında yaşamın kendisidir. Yaşamdan ayrı duran bir şey değildir, onu ayıran bizleriz. Aslında tüm yaşam ve şahit olduğumuz-olmadığımız olaylar, yüceliğin bilgisinin kusursuz işleyişinin bize hatırlatılmasıdır.

         Ruhsal bilgiyi en basit biçimde açıklamak gerekirse, ben beş temel esasın şemsiyesi altında toplanan değerler bütünü olarak tanımlıyorum. Yani;

         1-İyilik
         2-Doğruluk
         3-Hizmet
         4-Bilgi
         5-Sevgi

         Peki, bu değerler her gün yaşantımızın içinde gerekli elan kullanılan değerler midir? Evet. En basit örnekle anlatmak gerekirse; Günlük yaşantımız insan ilişkileri üzerine kurulu. Markete gittiğimizde bile en az bir kişi ile iletişim haline geçiyoruz. Yani yaşantımızın en temel öğelerinden biri iletişim. Bu noktada demek ki,  ruhsal bilgi dediğimiz ve temel olarak beş esas ile açıkladığımız değerleri,  ilk önce yaşamımızdaki en temel şeye yani insan ilişkilerimize uygulamamız gerekiyor. (İletişim demişken,  kendimizle bile bu beş değer çerçevesinde diyalog kurmaya özen göstermeliyiz. Çünkü  farkında olmasak da kendimizle, öz varlığımızla da sürekli iletişim halindeyiz. Ona sürekli içinde bulunduğumuz olumlu ya da olumsuz halin sinyallerini gönderiyoruz. Kendimize sevgi, bilgi, iyilik, doğruluk, hizmet ile yaklaşmak çevremize de bu değerleri yansıtmamızı sağlar.)

         Her an beş esas ile iç içe olabilmeyi başarmamız ruhsal bilgileri yaşamımıza geçirmektir. Yaşamımızda maddi ve manevi anlamda bizi zorlayan pek çok şey ile karşılaşıyoruz. Karşılaştığımız bu zorluklara ilk olarak düşünsel tepkiler veriyoruz. Sonrasında sözlü ya da eylemsel tepkilerimiz oluyor. Bu  tepkilerin O'nun rızasına uygun olması gerekiyor ki, ruhsal değer taşısın. Yani beş esasa uygun olması gerekiyor.

         Olaylar karşısında hemen en doğru tepkiyi verebilmek kolay değildir. Bunu başarabilmek için kişinin kendisini olayı yaşamadan çok önce hazırlamış olması gerekir. Bir kaza karşısında ilk yardım bilmeyen birinden ilk yardım yapması beklenemez örneğin. Öncesinde ilk yardım eğitimi almış olması, ya da en azından bununla ilgili bazı bilgileri bir yerden edinmiş olması gerekir. İşte bu sebeple doğru zamanda doğru tepkileri verebilmek, her koşulda ruhsal bilgilere uyabilmek de geçmişte bir hazırlık yapmış olmakla mümkündür. Doğruluk üzerine düşünmemiş bir insan bir problemle karşılaştığında yapacağı en doğru davranışın  ne olacağını kestiremeyebilir. Bu yüzden düşünsel anlamda kendimizi hazırlamak ve mümkün olduğunca, O'nun rızasına ve yüce değerlerine uygun davranmanın ne olduğunu anlamaya çalışıp, yaşama geçirmek gereklidir.

Şehnaz Çalışkan Demir  2.6.2015  *ruhsalboyut.com*

 

 


         Ruhsal bilgiler bilgi sahibi olmak için değil, sadece talip olanlara Büyük Gerçeğin yaşanması için bildirilenlerdir. Ruhsal bilginin verilişinde aranan talibiyetin sadece bir merakın sonucu olmaması esastır. O talibiyet doğru ve iyi olanı yaşamaya yönelik bir söz veriştir. Unutmayalım ki  bu "Bir mekanizmadır ki onunla oyun olmaz, o sınanmaz." Konunun ciddiyetini anlayanlar olarak bu bilgilere göre yaşamak için bilgiye uymayan, bilgiyi yaşamamızı engelleyen durumları en küçüğünden, en kolayından başlayarak terk etmemiz gerekir.

         Neden en küçüğü, neden en kolayı? Çünkü dünyaya gelişimizle birlikte dünya realitesi, dünya bilinci dediğimiz ikiliklerin, yalanın, öfkenin, çıkarcılığın, şiddetin vs egemen olduğu bir düşük değerler sistemine girmiş olduk. Bu sistemin kabul edeceği biçimde eğitildik. Bu işteki yanlışlığı hissedenler ruhsal bilgileri öğrenmek istiyorlar. Ne var ki çoğumuz dünyaya egemen olan değerler sistemine karşı koyacak güce sahip olamıyoruz. Mevcut paradigmadan çıkıp yeni bir paradigmaya dâhil olmak büyük güç istiyor. İşte bu nedenle en küçükten, en kolayından başlamak gerekiyor. "Siz ufak inançlarınızı sürdürünüz ki, O'nun inanç yağmuruna tutulasınız. Aksi halde hareket etmeden bulunduğunuz yerde beklemek, kuraklığın devam etmesine sebebiyet verir."

         İnanç gücümüzdür.  Örneğin o gün hangi işi yapıyorsak en doğru, en güzel biçimde, Ustası, Mürşidi görecekmiş gibi, şükrederek, sevgiyle yapmak bir adımdır. Her küçük uygulama bizde farklı bir ferahlık ve güç yaratır. İkilikleri, içte başka, dışta başka olmayı küçükten terk etmek, yalandan, dedikodudan, eleştiriden, tecessüsten vazgeçmek, bu konularda kendimizi kontrol altında tutmak, vazgeçemediğimiz yerde nedenlerini bulmak ve ortadan kaldırmak değişime başlamaktır.

         Kuşkusuz bunlar bir çırpıda olmuyor. Ancak doğru ve güzel davranışlar çoğaldıkça istenmeyenler biz farkına bile varmadan bizi terk edecektir.  Biz verilen bilgilerin kıymetini takdir ettiğimiz, o esasın adeta sözcüsü, koruyucusu olarak devam ettiğimizde, çok daha yeni ve geniş bazı esas bilgileri kendiliğimizden görür hale geliriz. Bu doğrunun, iyinin ve sevginin üzerimizde devamlı bir güç haline gelmesidir. Bu güç bir taraftan devamlı yeni bilgilerin açılımını, dolayısıyla gücümüzün yükselmesini sağlarken, diğer taraftan sözümüze ve duruşumuza yansıyan bu güç hem kendimizde hem bizimle ilişkide olan kişilerde daha hızlı değişimler gerçekleştirir. Daha önce toplumun bizi yadırgayacağı veya hafife alacağı hatta dışlayacağı endişesini taşıdığımız çok daha etkin doğru eylemleri her koşulda büyük bir doğallık içinde sürdürür hale geliriz.

Güney Haştemoğlu  3.6.2015  *ruhsalboyut.com*

<< geri
Ana Sayfa | Hakkımızda | Ziyaretçi Defteri Bugüne kadar sitemizi 32525785 kişi ziyaret etti, Şu anda 89 kişi sitede.