TENKİT KENDİNE, BİLGİ EHLİNE, SEVGİ SEVENEDİR...

SAYFA 1 SAYFA 2 SAYFA 3 * RUHSAL BİLGİ SİTESİ * DOĞRU YAŞAM BİLGİLERİ *                                 *ARAMADIĞIMIZ  HAZİNEYİ  BULAMAYIZ.* SAYFA 4 SAYFA 5 ARŞİV
  Bugün: 16 Nisan 2021 Cuma

  KOŞULSUZ SEVGİ NEDİR?
  ZAMAN IŞIK ANAHTARDIR
  VİCDANDA YASA, GÖNÜLDE O'
  ANLAMAK AHENK SAĞLAR
  İKİNCİ ZAMAN
  ZAMANI YAŞIYOR OLMAK
  İYİ VE DOĞRU
  DİKKAT ÜST BİLİNCİMİZİN...
  SEVGİ VE YAŞAM
  ZİHİN VE SEVGİ
  İYİLİK BÖYLE BİR ŞEYDİR
  UMUDU DAHA GENİŞ DÜŞÜNMEK
  HAYRI BİLMEK O'NA ERMEKTİR
  EYLEM YOKSA BİLGİ...
  IŞIK OLMAK
  KORKU VE ENDİŞE
  BİRLEŞTİRİLEN DEĞERLER
  BAŞEDEMEDİĞİMİZ SINAVLAR
  DÜNYA OYUNU...
  SEVGİ ÜZERİNE...
  RUHSAL İNCELİK
  ŞUUR VE BOYUT ANLAMLARI
  GÜCÜN KAYNAĞI AŞK...
  GERÇEĞİN GÜCÜNÜ GİYİNMEK
  TV'DE NELER VAR?
  ÖZGÜR MÜYÜZ?
  KURTULUŞ KENDİNİ BİLMEKTİR
  BİLGİ, SEVGİ VE HAYIR
  RUHSAL DENGE VE DÜZEN
  RUHSAL GERÇEK
  GERÇEK BİZ KİMİZ?
  RUHSAL YOLUN ÖNCELİKLERİ
  BİRLİK VE HAYIR İLİŞKİSİ
  BÜTÜNLENMEK
  ALLAH İNANCI
  TV'DE NELER VAR?
  RUHSAL ÖZGÜRLÜK
  ÖZGÜR OLMAK
  DİLEKLERİMİZ
  ÖZ BİLGİ
  HİZMET YARATMAK
  O'NUN ADALETİNİ ANLAMAK
  İLAHİ ADALETİN TECELLİSİ
  KADERİMİZİ BİZ Mİ YARATIYORUZ?
  SEVGİ VE AYDINLANMA
  TV'DE NELER VAR?
  YÜKSEK HİSSEDİŞ
  HAYRI BİLMEK
  SEVGİ VE KENDİNİ BİLME
  SEVGİ VE İNSANÎ DEĞERLER
  YENİ BOYUTA HAZIR MIYIZ?
  TV'DE NELER VAR?
  KARDEŞLİK ANLAMI
  YALAN SÖYLEMEK
  O'NUN SELAMI
  ATEŞ VE YANMAK
  DÜŞÜNCE SEVGİ VE İYİ OLMAK
  ANLAMAK DÜŞÜNMEK ARAMAK
  SEVGİ, İNANÇ, BİLGİ, VE NEŞE
  TV'DE NELER VAR?
  VAROLUŞ SORUMLULUĞU
  İNSANIN ÖZ DÜZENİ
  RUHSAL BİLGİYE UYMAK
  ŞUURLANMA
  KENDİMİZİN SORUMLULUĞU
  YALNIZ İYİLİK
  BERABERLİKTEN BİRLİĞE
  BİLGİNİN HAKEDİLİŞİ
  İNANMAK İLE YAPMAK
  İNANÇ VE SABIR
  İNSANIN GÜÇLERİ
  HALİM GÜROL İÇİN TAZİYE
  BİLGİ VE İDRAK
  O'NUN YOLUNDA OLMAK
  BULACAĞIMIZ GERÇEK
  GÖNÜL BİRLİĞİ
  DÜNYA SINAVI
  KORKULARIMIZIN KAYNAĞI
  VARLIK VE VAROLUŞ
  ANLAMAK VE KABUL ETMEK
Bize Ulaşmak İçin
[email protected]
Yazdırılabilir Versiyon


HAFTANIN KONUSU

 

 

Gücün kaynağı aşk,

aşkın kaynağı en küçük doğrudur

 

 

Güç doğru kullanıldıkça artan, yanlış kullanıldıkça azalan şuura has bir canlılıktır, kudrettir. İnsan genelde şuurunda azalan canlılığı değil onun bedenine yansıyan yönünü farkeder. Bunu yorgunluk, isteksizlik, zorluklarla başa çıkamama, hastalık, yaşlanma olarak yaşarız.

Bize bildiriliyor ve biz de kabul ediyoruz ki insan planlanan hayatının gereğini yerine getirmek, o büyük plandaki görevlerini işleyişe hazır hale getirmek zorundadır. Ancak başka geçicilikler peşinde olduğumuz için bunu anlamıyoruz. Anlamamak başlı başına bir güç kaybıdır.

Bugün yaşadığımız hayat bizim için öngörülmüş, planlanmış kaderimiz olan hayat değildir. İnsanı koruyan, yardım eden, gerçek insan olması için bekleyen sistemin gözüyle kendimize bakalım. Ne görürüz? Gücünü ve zamanını yok eden şeyler peşinde koşan, hiçbir zaman yetinmeyen, hep daha fazlasını isteyen ve doymayan varlıklar! Çünkü bizi neyin doyuracağını bilmiyoruz. Dünyaya hâkim olan sistemin bize dayattığı doyumlar peşindeyiz. Ne yazık ki bu yanlış doyumlar sadece toplumun dayattıklarıyla sınırlı değil. Ruhumuzun ihtiyacı olan doyumu dahi bilgi peşinde koşarak, mucizeler, kurgu bilim senaryolarına benzer hikayeler arayarak, ilk adımını bile atmadığımız bir büyük gerçekliği konuşup anlatarak sağlamaya çalışmak gücümüzü en çok kaybettiğimiz durumlardır. Yaşam için şu anda kendimiz ve sevdiklerimiz için neler istediğimize ve neleri kaybetmekten korktuğumuza bakarsak gerçek karşısındaki yerimizi görmüş oluruz. Yaptıklarımızla, konuştuklarımızla, peşinde koştuklarımızla zaman içinde kaybolmuş gibiyiz. Çok şey bildiğimizi zannediyoruz, her şeyi en kolayından elde etmeğe meraklıyız. Elimizdeki gerçeği, doğruyu değerlendirmeden hakkımız olmayan yerlere uzanıyoruz. Bildirilenlerin farkına varmadan bilinmeyenin sırları peşindeyiz. Gelişimimiz için gerekli olan bilgiyi öne almak değil, bize ilginç gelen her bilginin arkasından koşuyoruz.

Bize en çok güç kaybettiren sıkı sıkıya sarıldıklarımızdır. Vermeden, vazgeçmeden gerçeğin bize sunacaklarını alamayız, yolda yürüyemeyiz. Şunu unutmamak gerekir ki zaman doğru kullanmadığımız her olanağı zaten elimizden alıyor. Sağlık gibi, güzellik, gençlik gibi, mutluluk, dostluk gibi. Kaldı ki bir vakit hayır olan durumların yeni ve daha üst hayırlarla yer değiştirmesi gerekiyor. Üç tekerlekli küçük bir bisikletle işine giden bir yetişkin hiç gördünüz mü? Görmediniz çünkü onu hiçbir işe almazlar.

Değişmeyen esaslarla, zamana göre değişen durumları birbirinden ayıramamak güç düşüklüğü yaratır. Çünkü gücümüzü doğru olandan, hayır olandan, O'na olan yakınlığımızdan doğar. Sevgi bizim için en büyük güçtür ve sevgi anlaşılıp değerlendirilen zamandır.

İkilik, içi başka dışı başka olmak en büyün güç kaybıdır. Müslümanlıkta buna riya deniyor ve en büyük günah sayılıyor. En büyük günahtır, çünkü onu terk etmeden yola adım atamayız. Ve ikiliğin önüne geçmek için bildiğimiz ama önemsemediğimiz en küçük doğrudan başlamak zorundayız. Gücün kaynağı o en küçük doğrulardır.

Çok şükür ki yeni bir zaman ve şuur dönemine girilirken insanlığa hala yardım ediliyor. Anlayabilenler, değişebilenler için gücün kapıları hala açık.

          İnsan yaratılış olarak çok şeyi yapmaya muktedirdir. Yeter ki başarmayı istesin, azimle şevkle çalışsın, hemen yanı başında duran güç anında tüm varlığına dolacaktır. Çünkü bugüne kadar gerçeklik adına ne öğrendikse hepsi o muhteşem gücün ifadesidir. Biz lafı, konuşmayı bir türlü bitiremiyor, işe koyulamıyoruz da onun için güç nedir, nasıl güçlü olurum diye pasif düşünceler içinde kalıyoruz. Aktif düşüncelerde bu gibi sorular olmaz. Ferhat aşk için dağları delmiş! Bizim O'nunla aramıza giren dağ gibi yığılmış engellerimizi ancak sevginin aşkın gücü ile ortadan kaldırabiliriz. Aşk en küçük doğru ile başlar.

Güney Haştemoğlu 18.10.2016 
*ruhsalboyut.com*

<< geri
Ana Sayfa | Hakkımızda | Ziyaretçi Defteri Bugüne kadar sitemizi 32525977 kişi ziyaret etti, Şu anda 89 kişi sitede.